Një nga termat e përdorur më shpesh kur bëhet fjalë për transferimet e lojtarëve – veçanërisht që përfshin klube nga vende të ndryshme, është një parakontratë. Por çfarë është një parakontratë dhe kur mund ta nënshkruajë një lojtar një të tillë?

Në fillim të janarit, lojtarët në të gjithë Anglinë hynë në gjashtë muajt e fundit të kontratave të tyre, të cilat zakonisht skadojnë më 30 qershor.

Pagesat e mbetura ekzistojnë, ku skuadrat u paguajnë lojtarëve pagën e tyre për një muaj shtesë pas përfundimit të kontratave të tyre nëse nuk gjejnë një klub në atë kohë.

LIVE: Dita e fundit e afatit kalimtar ‘Janar 2023’ LIVE: Dita e fundit e afatit kalimtar ‘Janar 2023’

Megjithatë, lojtarët janë të lirë të largohen sapo skadon kontrata e tyre, me kompensimin e stërvitjes që duhet të merret parasysh për lojtarët e moshës 24 vjeç e poshtë, kur një lojtar nënshkruan kontratën e parë profesionale me një klub të ri.

Reklama
Reklama

Megjithatë, lojtarët mund të flasin me klube të tjera përpara skadimit të kontratës së tyre për të diskutuar atë që njihet si një marrëveshje parakontrate.

Çfarë është një marrëveshje parakontraktore?

Një parakontratë është një marrëveshje e bërë midis një lojtari dhe një klubi që finalizon një lëvizje pasi të ketë skaduar kontrata ekzistuese e lojtarit.

E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar E sqaron eksperti i financave në futboll: Si po arrin Chelsea të shpenzojë pa i thyer rregullat e Fair Paly-it Financiar

Lojtari mund të bashkohet me klubin e tij të ri menjëherë pas skadimit të kontratës. Me raste, siç u përmend në shembullin e mësipërm, mund të organizohet një gjykatë për të vendosur mbi një tarifë specifike për klubin e mëparshëm të lojtarit, nëse është e aplikueshme.

Reklama

Një shembull i profilit të lartë i kësaj ishte kur Liverpool nënshkroi Harvey Elliott nga Fulham në vitin 2019. Reds ranë dakord të nënshkruanin me Elliott në moshën 16-vjeçare, por nuk mund të pajtoheshin për një tarifë me Cottagers.

Reklama

Çështja shkoi në një gjykatë dhe Liverpool u urdhërua të paguante pesë milionë euro te Fulham, një tarifë rekord për një 16-vjeçar në atë kohë. Vendimi u mor në shkurt 2021.

Liverpooli u përfshi në një çështje tjetër të gjykatës në vitin 2016, duke u urdhëruar të paguante tetë milionë euro, plus shtesa, te Burnley pasi nënshkroi me Danny Ings.

Joao Cancelo rrugës për te Bayern Munichu Joao Cancelo rrugës për te Bayern Munichu

Lojtarët që aktualisht mund të nënshkruajnë një marrëveshje para-kontrate me klube të tjera përfshijnë Lionel Messi të PSG -së, Roberto Firmino të Liverpoolit dhe Karim Benzeman të Real Madridit, ndër shumë të tjerë.

Reklama

Kur mund të nënshkruhet një parakontratë?

Kjo përgjigje ndryshon në varësi të klubeve të përfshira. Klubet mund t’i afrohen një lojtari të regjistruar në çdo klub evropian – dhe në të vërtetë, në çdo klub jashtë ligës – kur ai të hyjë në gjashtë muajt e fundit të kontratës së tij dhe të negociojë një marrëveshje parakontrate.

Reklama
Krijohet peticioni që i kërkon UEFA-s ta ndëshkojë Chelsean Krijohet peticioni që i kërkon UEFA-s ta ndëshkojë Chelsean

Kjo vlen edhe në të kundërt, me klubet jashtë ligës që lejohen të negociojnë marrëveshje parakontrate me lojtarët e regjistruar në klubet e ligës tjetër.

Megjithatë, rregullat janë të ndryshme kur bëhet fjalë për negociatat që përfshijnë dy klube të së njëjtës ligë. Ekipet mund t’i afrohen vetëm një lojtari që luan në të njëjtin vend kur ai hyn në muajin e fundit të kontratës së tij, kur përfundon sezoni i brendshëm. /Telegrafi/