LAJMI I FUNDIT:

Çfarë dimë deri më tani për sulmin me thikë në Francë?

Çfarë dimë deri më tani për sulmin me thikë në Francë?

Katër fëmijë të vegjël ndodhen në spital me lëndime të rrezikshme për jetën pas një sulmi me thikë në Francë.

Reklama

Dy të rritur u plagosën gjithashtu kur një burrë i armatosur me thikë hyri në një shesh lojërash plot me fëmijë dhe filloi të godiste me thikë njerëzit në qytetin juglindor të Annecy në Alpet Franceze.

Një nga viktimat e reja ishte britanike. Dy të rriturit e plagosur mendohet se janë të moshuar, raporton skynews.

Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup
Lexo po ashtu Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup

Personi, për të cilin autoritetet thonë se është me origjinë nga Siria, u ndalua nga policia. Ata thonë se nuk po trajtohet si një incident terrorist.

Çfarë dimë për sulmuesin e Annecy?

Sulmuesi është një shtetas sirian, të cilit iu dha statusi i refugjatit në Suedi dhjetë vjet më parë dhe kishte hyrë legalisht në Francë, tha kryeministrja franceze, Elisabeth Borne në një konferencë për shtyp pasi udhëtoi për në Annecy.

Ai u gjet me dokumente identiteti suedeze dhe një patentë shoferi suedez, sipas një zëdhënësi të policisë.

Ai është 31 vjeç dhe “ka një fëmijë që është në të njëjtën moshë me fëmijët që ai sulmoi”, tha Borne.

Sipas transmetuesit francez BFMTV, ai është i martuar me një suedeze, por çifti u nda tetë muaj më parë ndërsa gruaja e tij nuk kishte dërgjuar për të në tre-katër muajt e fundit.

Ata po studionin së bashku për të qenë infermierë, raporton BFMTV, transmeton Telegrafi.

Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni
Lexo po ashtu Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Borne konfirmoi se ai nuk ishte i njohur për shërbimet franceze të sigurisë dhe nuk kishte histori kriminale apo psikiatrike.

Policia ka thënë se ai nuk kishte “motiv të dukshëm terrorist”.

Kush u plagos në sulmin në Annecy?

Katër fëmijë dhe dy të rritur u plagosën, tha policia.

Të katër fëmijët – përfshirë një vajzë të re britanike – po luftojnë për jetën.

Dy nga fëmijët, të raportuar më herët si vëlla dhe motër, por që BFMTV raporton se janë kushërinj, janë në një gjendje të rrezikshme për jetën në spital. Ata janë dy dhe tre vjeçar.

Momenti i arrestimit të sulmuesit që theri fëmijët në parkun e lodrave në Francë, dy policë mezi e mbanin – i treti i vendoste prangat
Lexo po ashtu Momenti i arrestimit të sulmuesit që theri fëmijët në parkun e lodrave në Francë, dy policë mezi e mbanin – i treti i vendoste prangat

Viktimat e tjera të reja ishin një vajzë britanike trevjeçare, raporton BFMTV, dhe një djalë gjerman 22 muajsh. Ata gjithashtu po trajtohen për lëndime të rrezikshme për jetën në spital, sipas një përditësimi nga një prokuror francez të enjten pasdite.

Një nga viktimat është holandeze, shtoi prokurori vendas.

Dy viktimat e rritura ishin të dy burra të moshuar, njëri i moshës 78 dhe tjetri 70 vjeç, tha BFMTV. Njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike.

Çfarë dimë për vetë sulmin?

Ngjarja ndodhi në parkun Le Paquier, i cili ndodhet midis qendrës së qytetit dhe cepit veriperëndimor të liqenit Annecy.

Një dëshmitar, i cili u identifikua si Ferdinand, tha për BFMTV “Ai [sulmuesi] u hodh [në këndin e lojërave], filloi të bërtiste dhe më pas shkoi drejt karrocave [karrocave], duke i goditur vazhdimisht të vegjlit me thikë”.

Pas sulmit me thikë në një park lodrash në Francë, deklarohet presidenti Emmanuel Macron
Lexo po ashtu Pas sulmit me thikë në një park lodrash në Francë, deklarohet presidenti Emmanuel Macron

Një tjetër dëshmitar që zotëron një restorant aty pranë, George, tha se “Nënat po qanin, të gjithë vraponin”.

Yohan, i cili zotëron një sallon akulloreje përballë parkut, deklaroi se “Është një vend ku kujdestarët dhe prindërit marrin fëmijët e vegjël për të luajtur. Unë shpesh shoh rreth 15 të vegjël atje në mëngjes dhe atmosfera është fantastike”.

Një tjetër kalimtar i paidentifikuar i tha BFMTV se ai pa personel të ndihmës të parë duke punuar në “trupa të vegjël, ndoshta tre ose katër vjeç”.

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Azia
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Evropa
Kalo në kategori