LAJMI I FUNDIT:

Celine Dion zbulon se është diagnostikuar me sëmundjen e pashërueshme neurologjike SPS

Celine Dion zbulon se është diagnostikuar me sëmundjen e pashërueshme neurologjike SPS

Celine Dion është diagnostikuar me sindromën e personit të ngurtë (SPS), e cila bën që muskujt e saj të tensionohen në mënyrë të pakontrolluar.

Reklama

Gjendja përfundimisht i lë të sëmurët si ‘statuja njerëzore’ pasi në mënyrë progresive e mbyll trupin në pozicione të ngurta, duke i lënë njerëzit të paaftë të ecin ose të flasin, shkruan DailyMail.

Ndërsa nuk ka një kurë për SPS, ka trajtime për të ngadalësuar përparimin, dhe Celine ka treguar se po bën gjithçka që mundet për të minimizuar simptomat.

Këngëtarja 54-vjeçare iu drejtua fansave të saj në një postim të përlotur në Instagram të enjten teksa zbuloi se kjo e ka detyruar të anulojë turneun e saj evropian.

Ajo shkroi: “Përshëndetje të gjithëve, më vjen keq që m’u desh kaq shumë kohë për të kontaktuar me ju. Më mungoni shumë të gjithë dhe mezi pres të jem në skenë dhe të flas personalisht me ju”.

“Siç e dini, unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur dhe nuk kam qenë gati të them asgjë më parë, por jam gati tani”.

“Kam një kohë të gjatë që po merrem me probleme me shëndetin tim dhe ka qenë vërtet e vështirë për mua të përballem me sfidat e mia dhe të flas për gjithçka që kam kaluar”.

Kohët e fundit jam diagnostikuar me një çrregullim neurologjik shumë të rrallë të quajtur sindromi i personit të ngurtë, i cili prek 1 në një milion njerëz.

“Ndërsa ne jemi ende duke mësuar për këtë gjendje të rrallë, ne tani e dimë se kjo është ajo që ka shkaktuar të gjitha spazmat që kam pasur”, ka thënë këngëtarja kanadeze.

Duke detajuar ndikimin që gjendja ka pasur tek ajo, Celine vazhdoi: “Për fat të keq, këto spazma prekin çdo aspekt të jetës sime të përditshme duke shkaktuar ndonjëherë vështirësi kur eci dhe duke mos më lejuar të përdor kordat e mia vokale për të kënduar ashtu siç jam mësuar”.

“Më dhemb t’ju them sot se kjo do të thotë se nuk do të jem gati të rifilloj turneun tim në Evropë në shkurt”.

“Kam një ekip të madh mjekësh që punojnë përkrah meje për të më ndihmuar të përmirësohem dhe fëmijët e mi të çmuar që më mbështesin dhe më ndihmojnë”.

“Unë jam duke punuar shumë me terapistin tim të mjekësisë sportive çdo ditë për të rritur forcën time dhe aftësinë time për të performuar përsëri, por duhet të pranoj se ka qenë një luftë”.

“Gjithçka që di është të këndoj, është ajo që kam bërë gjatë gjithë jetës sime dhe është ajo që më pëlqen të bëj më shumë”.

“Më ka marre malli shumë për ty. Më mungon t’ju shoh të gjithëve në skenë duke performuar për ju”.

“Unë gjithmonë jap 100 për qind kur mbaj koncertin tim, por gjendja ime tani nuk më lejon që t’jua jap atë ndjesi tani”.

“Që të arrij sërish tek ju, nuk kam zgjidhje tjetër veçse të përqendrohem në shëndetin tim në këtë moment dhe kam shpresë që jam në rrugën e rikuperimit”, tha ajo.

“Ky është fokusi im dhe po bëj gjithçka që mundem për t’u rikuperuar”, shtoi Celine.

“Dua t’ju falënderoj shumë për urimet, dashurinë dhe mbështetjen tuaj në rrjetet e mia sociale. Kjo do të thotë shumë për mua”.

“Kujdesuni për veten. Bëhuni mirë. Ju dua shumë djema dhe me të vërtetë shpresoj se mund t’ju shoh përsëri së shpejti”.

Celine së pari la të kuptohet për problemet e saj shëndetësore në janar, kur anuloi datat e turneut në Amerikën e Veriut të turneut të saj botëror “Courage” nga 9 mars deri më 22 prill.

Njoftimi erdhi tre muaj pasi asaj iu desh të anulonte fillimin e turneut të saj në Las Vegas për të njëjtin problem shëndetësor.

Celine është bërë e njohur si ‘Mbretëresha e Las Vegasit’ për shkak të turneve të saj jashtëzakonisht të suksesshme atje.

Pasi u tërhoq nga turneu i saj i famshëm “Caesars Palace” në vitin 2019, ajo u nxitua të kthehej në Sin City për të performuar në Resorts World on the Strip.

Një deklaratë në uebsajtin e saj tha se Celine kohët e fundit është trajtuar për spazma të rënda dhe të vazhdueshme të muskujve që po e pengojnë atë të performojë, dhe rikuperimi i saj po zgjat më shumë sesa shpresonte.

“Ekipi i saj mjekësor vazhdon të vlerësojë dhe trajtojë gjendjen”, thuhet në njoftimin e uebfaqes së artistes.

Celine shtoi: “Unë me të vërtetë shpresoja se do të isha mirë të shkoja tani, por mendoj se thjesht duhet të jem më i durueshëm dhe të ndjek regjimin që mjekët e mi më përshkruajnë”.

“Ndërkohë, jam prekur shumë nga të gjitha fjalët inkurajuese që të gjithë më dërgojnë në rrjetet sociale. Ndjej dashurinë dhe mbështetjen tuaj dhe kjo do të thotë bota për mua”.

Në vitin 2019, Celine ngjalli shqetësim në mesin e ndjekësve të saj, të cilët e akuzuan atë se ishte ‘shumë e dobët’.

Këngëtarja kanadeze tha për Entertainment Tonight se “ajo ka qenë gjithmonë shumë e hollë”, duke shtuar: “A ka ndonjë gjë të gabuar në trupin tim?”.’

Diagnoza e SPS është tragjedia më e fundit që i ndodh Celines pas vdekjes së bashkëshortit të saj Rene Angelil në moshën 73-vjeçare në vitin 2016. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Pjesë e një filmi bashkë, Olta Gixhari publikon foto përkrah Luiz Ejllit

Pjesë e një filmi bashkë, Olta Gixhari publikon foto përkrah Luiz Ejllit

Magazina
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall "Mis Central London"

Magazina
Georgina Rodriguez shfaqet atraktive dhe plot stil teksa shoqëron Cristiano Ronaldon në eventin në Madrid

Georgina Rodriguez shfaqet atraktive dhe plot stil teksa shoqëron Cristiano Ronaldon në eventin në Madrid

Magazina
E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

Magazina
Schwarzenegger tregon se nuk ishte zgjedhja e parë për ta luajtur Terminatorin

Schwarzenegger tregon se nuk ishte zgjedhja e parë për ta luajtur Terminatorin

Magazina
Kalo në kategori