Cadiz kërkon ri-luajtjen e nëntë minutave të fundit të ndeshjes së fundit, kërcënon me veprime ligjore

Klubi i La Ligës, Cadiz ka kërkuar që nëntë minutat e fundit të ndeshjes së tyre në La Liga me Elche të ri-luaen dhe kanë kërcënuar me veprime ligjore.

Të hënën në mbrëmje, Cadiz, aktualisht i 18-ti në ligën elitare spanjolle, barazoi 1-1 me klubin e fundit Elche në Estadio Nuevo Mirandilla.

Mikpritësit kaluan 1-0 në fillim përmes Brian Ocampo dhe dukeshin se do të merrnin një fitore të nevojshme në luftën e tyre kundër rënies.

Megjithatë, Elche barazoi në minutën e 81-të përmes ish sulmuesit të Spartak Moskës, Ezequiel Ponce.

Por, goli i barazimit u mbulua nga polemika pasi gjyqtarët dhe VAR-i nuk arritën të dallonin një pozitë jashtë loje të qartë.

Ponce qëndroi prapa të gjithë vijës së pasme të Cadizit në pozicion jashtë loje, por u fut përsëri për të prekur topin.

Pavarësisht se i gjithë goli i tij ishte në lojë, VAR-i nuk korrigjoi gabimin e qartë dhe të dukshëm pasi goli u pranua dhe ndeshja përfundoi me barazim.

Por Cadiz, i cili është një pikë larg zonës së sigurisë pas 17 ndeshjeve, është i zemëruar dhe ka paraqitur një ankesë zyrtare.

Klubi dëshiron që ndeshja të rifillojë nga minuta e shënuar e golit jashtë loje dhe do të vazhdojë me veprime ligjore nëse humbja e dy pikëve përfundon duke ndikuar negativisht në pozicionin e tyre përfundimtar në La Liga.

“Sot, 17 janar 2023, shërbimet juridike të CADIZ CF SAD kanë dorëzuar pranë autoriteteve federale kompetente, një përmbledhje sfiduese për mbledhjen e mbajtur përpara ELCHE CF, në bazë të së cilës anulimi kërkohet nga ndeshja e merituar dhe rifillimi i saj nga minuta e 81, kohë në të cilën ekipi i gjyqtarëve vërtetoi golin e shënuar nga ELCHE CF, Ezequiel Ponce, pavarësisht se ishte paraprirë nga një pozicion jashtë loje i bujshëm dhe flagrant, jo e ndjeshme ndaj interpretimi, siç tregohet nga pamjet e ndeshjes”, thuhet në deklaratën e faqes zyrtare. /Telegrafi/

Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit