Legjenda e Juventusit dhe e kombëtares së Italisë, Gianluigi Buffon, ka dhënë dritën jeshile që klubi të nënshkruajë me Angel Di Marian.

44-vjeçari, i cili ende luan me Parmën në Serinë B, beson se lidershipi i Italisë mund të përdorë një lojtar siç është argjentinasi, me lojtarin në dispozicion si një transferim i lirë pas largimit nga Paris Saint-Germain.

Reklama

“Ai mund të luajë si anësor, mesfushor sulmues apo edhe playmaker”, deklaroi Buffon. “Kushdo që e nënshkruan atë, dhe unë me të vërtetë shpresoj se është Juve, po bën një biznes të mirë. Ne po flasim për një yll dhe futbolli ka nevojë për yje”.

Reklama
Juventusi ndryshon ofertën për Di Marian, tani pret përgjigjen e argjentinasit Juventusi ndryshon ofertën për Di Marian, tani pret përgjigjen e argjentinasit

Lavdërimet e Buffon për Di Marian nuk u ndalën me kaq. Ai e krahasoi argjentinasin me të madhin e futbollit Diego Armando Maradona duke pasur parasysh aftësitë e tij teknike, të cilat ai mendon se i mungojnë në Serie A.

Reklama

“Di Maria do të ishte si Maradona në Itali”, shtoi më tej Buffon. “Seria A e sotme është e dobët teknikisht dhe Angel ka cilësi për të kursyer”.

Marrëveshja mes të dyja palëve është shumë afër dhe lojtari do të përfitojë kontratë njëvjeçare me mundësi vazhdimi edhe për një vit. /Telegrafi/