LAJMI I FUNDIT:

Blinkeni zhvillon bisedë telefonike me Lavrovin – i kërkon lirimin e dy amerikanëve të arrestuar

Blinkeni zhvillon bisedë telefonike me Lavrovin – i kërkon lirimin e dy amerikanëve të arrestuar

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken zhvilloi të premten një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe i bëri presion Kremlinit të pranojë ‘propozimin thelbësor’ që Washingtoni ka paraqitur për të siguruar lirimin e dy amerikanëve të arrestuar në Rusi.

Kjo ishte biseda e tyre e parë e tillë që nga nisja e pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, transmeton Telegrafi.

“Ne patëm një bisedë të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë”, tha Blinken në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit.

“Unë i bëra presion Kremlinit të pranojë propozimin thelbësor që ne bëmë për lirimin e Paul Whelan dhe Brittney Griner”, tha ai.

Diskutimi i tyre erdhi pasi një burim i njohur me procedurat tha se Rusia u përpoq të shtonte të dënuarin për vrasje Vadim Krasikov në shkëmbimin e propozuar. Zyrtarët amerikanë nuk e panë seriozisht idenë pasi Krasikov është në paraburgim gjerman, ndër të tjerave arsye, tha burimi, duke konfirmuar një raport të CNN.

Reklama

Ndërsa nuk u fut në detaje, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë hodhi poshtë ofertën.

“Mbajtja peng e dy amerikanëve të arrestuar gabimisht për lirimin e një vrasësi rus në paraburgim të një vendi të tretë nuk është një kundër-ofertë serioze. Është një përpjekje me keqbesim për të shmangur marrëveshjen në tryezë që Rusia duhet të marrë”, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Adrienne Watson.

Një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimiteti, tha se telefonata zgjati rreth 25 minuta dhe ishte “pa polemika dhe ishte për çështje biznesi”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Turistët digjen për së gjalli në balonë në Meksikë, njëri kërcen nga shporta nga 100 metra lartësi

Amerika Latine
Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Aksident i rëndë në Gjermani mes tri veturave, humbin jetën shtatë persona – gjashtë prej tyre digjen brenda mjeteve

Evropa
Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Inteligjenca britanike: Ushtarët rusë dehen masivisht, kanë gjithnjë e më shumë vdekje për shkak të alkoolit

Evropa
Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Kandidati për president të Malit të Zi harroi ta marrë më vete letërnjoftimin, kthehet në shtëpi derisa gruaja e priste para qendrës së votimit

Mali i zi
Gjukanoviq votoi në Podgoricë dhe i dërgoi një mesazh Serbisë: Do të duhet të ndryshoni qëndrimin ndaj fqinjëve tuaj

Gjukanoviq votoi në Podgoricë dhe i dërgoi një mesazh Serbisë: Do të duhet të ndryshoni qëndrimin ndaj fqinjëve tuaj

Mali i zi
Zyrtari ukrainas zbulon planin: Këto janë 12 hapat për çlirimin e plotë të Krimesë

Zyrtari ukrainas zbulon planin: Këto janë 12 hapat për çlirimin e plotë të Krimesë

Evropa
Kalo në kategori