LAJMI I FUNDIT:

Blick: Xherdan Shaqiri është lojtari më i madh në historinë e kombëtares së Zvicrës

Blick: Xherdan Shaqiri është lojtari më i madh në historinë e kombëtares së Zvicrës

Xherdan Shaqiri ishte edhe një herë vendimtar për Zvicrën në një turne të madh. Goli i tij kundër Serbisë në fitoren 3-2, hapi dyert për fazën eliminatore të Kupës së Botës “Katar 2022” për Zvicrën.

Reklama

Gazeta zvicerane Blick hap lajmin duke shkruar se të premten në Doha, Xherdan Shaqiri edhe një herë ka lënë shenjë. Ish-ylli i Baselit dhuroi një paraqitje të madhe në fitoren vendimtare të Zvicrës kundër Serbisë në Kupën e Botës (3-2). Kjo ishte prej të shpeshtave hera kur kjo i nevojitet kombëtares.

“Shaq” hapi rezultatin me një goditje të fort fortë dhe të devijuar në rrjetën e tij nga mbrojtësi Strahinja Pavlovic.

Festimi i sulmuesit para tifozëve kundërshtarë, gishti i vendosur para gojës së tij, më pas emri që zbukuron fanellën e tij, do të hyjë në historinë e futbollit zviceran.

Ky gol i lejon atij t’i bashkohet gjigantëve Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Sipas faqes së statistikave Opta, vetëm dy lojtarë të tjerë kanë shënuar në secilën nga tre Kupat e Botës së fundit.

Objektivat që kanë rëndësi

Është e thjeshtë, Xherdan Shaqiri ka shënuar nëntë gola dhe katër asistime në pesë pjesëmarrjet e fundit të ‘Natit’ në Botëror dhe në Evropian.

Sipas Opta, ai është i përfshirë në 13 nga 27 golat zvicerane në këto turne të mëdha. Kjo është pothuajse 50 për qind!

Dhe objektivat që kanë rëndësi mbi të gjitha. 2014: Het-triku i tij kundër Hondurasit vërteton kualifikimin për në raundin e 16-të në Kupën e Botës në Brazil. 2016: Biçikleta e tij magjike e shtyu Poloninë në kohën shtesë në Evropian. 2018: Tashmë ishte ai që kryqëzoi serbët pas një kundërsulmi mjeshtëror. 2021: Dy gola ndaj turqve për të dalë nga grupi, më pas goli i barazimit kundër Spanjës në çerekfinale të kampionatit evropian.

Të premten, nëse emri i Xherdan Shaqirit nuk figuronte në dy golat e tjerë të fitores ndaj Serbisë, lojtari i Chicago Fire është çdo herë në fillimin e këtyre aksioneve.

Murat Yakin kishte prezencën e mendjes për të nxjerrë jashtë Xherdan Shaqirin në minutën e 69-të, kur këmbët i ishin rënduar dhe sulmet kundërshtare kishin filluar. Zhgënjimi i numrit 23 kur largohet nga loja tregon gjithçka për tërbimin e tij për të fituar.

I kombinuar me talentin e tij të jashtëzakonshëm, “XS” është lojtari më i madh në historinë e ekipit kombëtar zviceran. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Kam faj unë që nuk është në kulmin e karrierës”, Guardiola flet për lojtarin që Man City pagoi 50 milionë euro

“Kam faj unë që nuk është në kulmin e karrierës”, Guardiola flet për lojtarin që Man City pagoi 50 milionë euro

Premier League
Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

La Liga
Guardiola bën ankesë të çuditshme pasi ekipi i tij u detyrua të udhëtonte me autobus

Guardiola bën ankesë të çuditshme pasi ekipi i tij u detyrua të udhëtonte me autobus

Premier League
Çeku flet për stadiumin nacional: Nuk besoj që një projekt kaq i rëndësishëm duhet të shndërrohet në betejë lokale

Çeku flet për stadiumin nacional: Nuk besoj që një projekt kaq i rëndësishëm duhet të shndërrohet në betejë lokale

Superliga
Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

La Liga
Sulmuesi meksikan Gimenez shkruan historinë ndaj Ajaxit

Sulmuesi meksikan Gimenez shkruan historinë ndaj Ajaxit

Ligat tjera
Kalo në kategori