LAJMI I FUNDIT:

Bibla më shumë se 1000-vjeçare shitet për 50 milionë dollarë

Bibla më shumë se 1000-vjeçare shitet për 50 milionë dollarë

Një Bibël Hebraike që është më shumë se 1000 vjet e vjetër do të shitet në një ankand në New York për rreth 50 milionë dollarë.

Reklama

Që daton nga fundi i shekullit të IX deri në fillim të shekullit të X, Codex Sassoon është Bibla më e vjetër dhe më e plotë hebraike e zbuluar ndonjëherë. Do të bëhet dokumenti ose dorëshkrimi historik më i shtrenjtë që do të dalë ndonjëherë në shitje kur Sotheby’s ta nxjerrë në ankand në maj.

“(Ai) është padyshim një nga tekstet më të rëndësishme dhe unike në historinë njerëzore”, tha Richard Austin, përgjegjës për dorëshkrimet në Sotheby.

Codex Sassoon është një nga vetëm dy dorëshkrimet, që përmban të 24 librat e Biblës Hebraike që kanë mbijetuar deri në kohët moderne. Ai është dukshëm më i plotë se Kodiku i Aleppos dhe më i vjetër se Kodiku i Leningradit, dy Bibla të tjera të njohura të hershme hebraike, njoftoi Sotheby’s.

Ai u emërua pas pronarit të mëparshëm, David Solomon Sassoon (1880-1942), i cili mblodhi koleksionin më të rëndësishëm privat të teksteve të lashta hebrenjve në botë.

Dokumenti do të dalë në ankand për herë të parë në më shumë se 30 vjet, me një vlerësim të para-shitjes midis 30 dhe 50 milionë dollarë.

Në nëntor 2021, Sotheby’s shiti një nga shtypjet e para të Kushtetutës së SHBA për 43 milionë dollarë, një çmim rekord për një dorëshkrim historik. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
“Ku janë zjarrfikësit, atje po vdesin 50 njerëz” - pamjet dramatike pas aksidentit në Itali

“Ku janë zjarrfikësit, atje po vdesin 50 njerëz” - pamjet dramatike pas aksidentit në Itali

Evropa
“Çfarë më shikoni, do të vras”, pamjet shokuese të vrasjes brutale në rrugëve të New Yorkut – i riu theret për vdekje para syve të partneres

“Çfarë më shikoni, do të vras”, pamjet shokuese të vrasjes brutale në rrugëve të New Yorkut – i riu theret për vdekje para syve të partneres

Amerika
Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa

"Teorema e Pitagorës" gjendet në një pllakë balte 1000 vjet më e vjetër se Pitagora

Botë
Kalo në kategori