Electronic Arts është kompania e fundit e video-lojërave që ka hedhur në treg një ngjarje virtuale me fillimin e ‘The Sims Session’, një festival muzikor brenda lojës që shfaq një koncert nga: Bebe Rexha, Glass Animals dhe Joy Oladokun.

Nëse nuk jeni në gjendje të shpejtoni ekskluzivitetin e ‘The Sims’ të EA, i cili tani është në përsëritjen e katërt, lojtarët marrin kontrollin e një ‘sim’ dhe i udhëzojnë ata përmes një simulimi të jetës, me sfida që përfshijnë takime dhe shoqërime me miqtë, punë për të fituar jetesën, duke e mbajtur shtëpinë e SIM të pastër dhe duke blerë orenditë më të fundit të shtëpisë.

Reklama
Reklama

Për koncertin e Sim Session, lojtarët do të jenë në gjendje të dërgojnë avatarin e tyre në festë, të marrin mallra ekskluzivë në lojë nga interpretuesit dhe madje edhe të kampohen.

Reklama

Pjesë e lojës janë gjithashtu të famshmit: The Sims, Bebe Rexha dhe një përzgjedhje të personaliteteve muzikore të TikTok për një sfidë karaoke virtuale të titulluar #SimlishSession në TikTok.

Fansat do të jenë në gjendje të shfaqin aftësitë e tyre Simlish (gjuha në lojë e përdorur nga The Sims) për të kryer duete krah për krah me Bebe Rexhën.

“Sims Session është evolucioni tjetër i muzikës në The Sims”, tha Steve Schnur, shef ekzekutiv i video-lojës në të gjithë botën dhe President i Muzikës në EA. “Askund tjetër lojtarët nuk mund t’i dëgjojnë dhe t’i përjetojnë këto shfaqje ekskluzive nga Bebe Rexha, Dave dhe Joy. Me destinacionin e vetë-shprehjes që është Sims Session, EA do të vendosë përsëri shiritin për lojërat, muzikën dhe kulturën globale”, shtoi ai.

Reklama
Reklama

Koncerti virtual përfshin paraqitjen e Dave Bayley, i cili do të interpretojë hitin e tij hit “Animals Glass Heat Waves”; Joy Oladokun do të ndajë një interpretim të baladës së saj “Breathe Again”, dhe Bebe Rexha ngjitet në skenë me pianon e saj me një version ndryshe të këngës “Sabotage” nga albumi i saj i dytë “Better Mistakes”.

Pas shfaqjeve të planifikuara, lojtarët mund të bëjnë një performancë të tyre me shokët Sims në skenën e festivalit.

“Unë gjithmonë kam qenë një fanse se si The Sims i fuqizon lojtarët të shprehin kreativitetin e tyre me të tjerët në lojë”, tha artistja shqiptare Bebe Rexha. “Sims Session do të jetë një përvojë argëtuese për fansat nga e gjithë bota për të shijuar muzikë dhe për tu shoqëruar me miqtë në një mënyrë që vetëm The Sims mund ta ofrojë. Unë jam aq e ngazëllyer që të kthehem në lojë dhe gjithashtu mezi pres të shoh tifozët që postojnë videot e tyre Simlish të ‘Sabotage!’”, tha ajo. /Telegrafi/

Reklama
Reklama