LAJMI I FUNDIT:

Bashkimi-Prishtina, përballja e gjigantëve në basketbollin e femrave

Bashkimi-Prishtina, përballja e gjigantëve në basketbollin e femrave
(Foto: basketbolli.com)

Ethet në basketbollin e femrave kanë arritur kulmin. Pas ndeshjeve të Kupës dhe përfundimit të garave të rregullta, është radha për finalet e ‘play-offit’.

Reklama

Finalja ka vënë përballë Bashkimin dhe Prishtinën, dy skuadrat që u renditën në vendet e para të Superligës. Prizrenaset ishin perfekte në garat e rregullta me 20 fitore, kurse prishtinaset përfunduan garat e rregullta me 16 fitore e katër humbje (humbjet pikërisht i pësuan nga Portokallezinjet).

Bashkimi ka kaluar në finale të ‘play-offit’ pasi fitoi në seri 2-0 ndaj Trepçës në gjysmëfinale, ngjashëm si Prishtina pasi mposhti Penzën 2-0, njëherësh kampionen aktuale.

Si Bashkimi, ashtu edhe Prishtina synojnë të tregojnë më të mirën në parket për të triumfuar dhe të fitojnë trofeun e kampionit për edicionin 2022/2023.

Ndeshja do të zhvillohet në Palestrën “13 Qershori” në Therandë.

Sistemi i finaleve është 1-1-1-1-1, ku ndeshja e dytë do të zhvillohet në kryeqytet, ndërsa kampion shpallet skuadra që shënon tri fitore.

Kujtojmë se Bashkimi është kampion i Kosovës gjashtë herë, kurse Prishtina ka fituar titullin 11 herë.

Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Ndërkombëtare
Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Premier League
Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Premier League
Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri - afruan 8 yje

Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri - afruan 8 yje

La Liga
Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t'u transferuar te Arsenali

Si ia pagoi Tottenhami taksin Emmanuel Petit për t'u transferuar te Arsenali

Premier League
Kalo në kategori