Barcelona raportohet se po shqyrton një lëvizje për sulmuesin e Arsenalit, Alexandre Lacazette, nëse ata nuk janë në gjendje të nënshkruajnë Robert Lewandowskin nga Bayern Munich.

Marrëveshja aktuale e polakut me Bavarezët do të skadojë në vitin 2023 dhe bisedimet kanë ngecur për një zgjatje të kontratës.

Sipas raportimeve në Spanjë, kampionët gjermanë janë të gatshëm t’i ofrojnë 33-vjeçarit vetëm një vit kontratë, ndërsa ai po kërkon më shumë.

Lewandowski e ka pranuar ofertën e Barcelonës, tani i mbetet të largohet nga Bayerni për një çmim të ulët Lewandowski e ka pranuar ofertën e Barcelonës, tani i mbetet të largohet nga Bayerni për një çmim të ulët

Artikulli i Diario Sport pretendon se Lewandowski tani ka vendosur t’i bashkohet Barcelonës dhe tashmë ka informuar klubin katalanas se dëshiron të transferohet në Nou Camp këtë verë.

Bayern thuhet se e vlerëson lojtarin me rreth 60 milionë euro, por mund të jetë i gatshëm ta shesë atë për një tarifë më të ulët si pjesë e marrëveshjes së shkëmbimit për mbrojtësin e Barcelonës, Sergino Dest.

Reklama
Reklama

Dest ishte i lidhur me Bayernin përpara se t’i bashkohej Barcelonës në një lëvizje prej 30 milionë euro nga Ajax në vitin 2019.

Barcelona are said to be preparing a swap deal for Lewandowski which involves Sergino Dest (Image: PA)

21-vjeçari ka bërë 68 paraqitje për Barcelonën, por mund të lejohet të largohet nga klubi për të lehtësuar lëvizjen për Lewandowskin.

Sport pretendon se Barcelona e ka identifikuar sulmuesin e Arsenalit, Alexandre Lacazette si një opsion tjetër, nëse nuk është në gjendje të nënshkruajë me Lewandowskin ose një objektiv tjetër të raportuar në sulmuesin e Borussia Dortmund, Erling Haaland.

Barcelona have lined up Arsenal's Alexandre Lacazette as a back-up option (Image: PA)

Lacazettes i skadon kontrata në fund të sezonit dhe është i lirë të negociojë me klube të tjera.

Reklama

30-vjeçari, i cili nuk e ka përjashtuar mundësinë e qëndrimit në Emirates, mund të ribashkohet me ish-sulmuesin e Arsenalit, Pierre Emerick-Aubameyang në Nou Camp.

Reklama

Aubameyang iu bashkua Barcelonës si një transferim i lirë në merkaton e janarit pasi u largua nga Arsenali me marrëveshje të përbashkët. /Telegrafi/