LAJMI I FUNDIT:

Barcelona “dënon” klubin e basketbollit dhe hendbollit për shkak të futbollit

Barcelona “dënon” klubin e basketbollit dhe hendbollit për shkak të futbollit

Për shkak të situatës së keqe financiare në klubin e futbollit Barcelona, edhe ekipet e basketbollit dhe hendbollit të gjigantit katalanas do të pësojnë.

Reklama

Siç raporton RAC1, drejtuesit e Barcelonës, të udhëhequr nga presidenti Joan Laporta, kanë vendosur të shkurtojnë buxhetin edhe për basketbollin, hendbollin, futsalin dhe hokejin.

Masat e kursimit kanë për qëllim kryesisht uljen e pagave dhe shpenzimeve të udhëtimit dhe Barcelona planifikon të kursejë 15 milionë euro në tre vitet e ardhshme.

Ekipet e futbollit të meshkujve dhe femrave praktikisht as nuk do ta ndiejnë uljen e buxhetit, por klubi i hendbollit Barcelona do të pësojë më keq.

Luka Cindrić dhe Ludovic Fabregas do të largohen nga klubi për shkak të shkurtimeve drastike të buxhetit dhe tashmë është anuluar transferimi i rënë dakord i Artsem Karalek nga Kielce.

Po ashtu edhe klubi i basketbollit Barcelona do të pësojë ndryshime në staf lojërash dhe pritet të largohen disa basketbollistë të rëndësishëm në këtë sezon. /Telegrafi/