Barca bind në fitoren ndaj Eibarit, Messi arrin shifrën prej 400 golash në La Liga

Lionel Messi, Barcelona, Eibar (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Barcelona ka arritur fitore bindëse prej 3-0 kundër Eibarit në Camp Nou, në ndeshjen e vlefshme për javën e 19-të në La Liga.

Pas 19 minutash lojë, Luis Suarez e zhbllokoi rezultatin falë kombinimit me Philippe Coutinhon, ndërkohë që goditja finale e uruguaianit ishte mjeshtërore.

Dygolësh nga Luis Suarez (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Gjatë pjesës së parë, Sergio Enrich e pati një shans të mirë për mysafirët, mirëpo nuk e konkretizoi dhe skuadrat shkuan në pushim me epërsinë e Blaugranëve.

Në fraksionin e dytë shënoi lojtari më i mirë i katalunasve, Lionel Messi (53′). Argjentinasi pranoi një top nga Suarez dhe e shënoi golin e tij të 400-të në kampionatin spanjoll, duke u bërë njëherësh i vetmi lojtar që arrin këtë numër golash në La Liga.

Në vazhdim, pas një rasti të pakonkretizuar, Luis Suarez u gjet sërish në shans dhe kësaj radhe u tregua i saktë (59′), për të dytën herë në këtë ndeshje.

Me këtë fitore, Barcelona vazhdon kryesimin në La Liga me 43 pikë, pesë më shumë se përcjellësi më i afërt, Atletico Madrid.

Leo Messi me 400 gola në La Liga (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Eibari ka grumbulluar 22 pikë në këto 19 javë dhe qëndron tri pikë larg zonës së rrezikut.

Leganes është kundërshtari i ardhshëm i Blaugranëve, derisa Eibari është nikoqir i Espanyolit. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Girona synon transferimin e yllit të Barcelonës si lojtar i lirë në fund të sezonit

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Arda Guler dëshmon pse e bleu Real Madridi – shënon gol ndaj Real Sociedadit

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi