LAJMI I FUNDIT:

Babai i Rita Orës nuk e harron zanatin e vjetër të familjes, i cili shpjegon edhe domethënien e mbiemrit të tyre

Babai i Rita Orës nuk e harron zanatin e vjetër të familjes, i cili shpjegon edhe domethënien e mbiemrit të tyre
Foto: Besnik Ora/Instagram

Këngëtarja shqiptare Rita Ora, është artistja e parë nga Kosova e cila depërtoi në tregun ndërkombëtar të muzikës.

Reklama

Me debutimin e saj në vitin 2012, të gjithë ishin të apasionuar pas talentit që buronte nga një vajzë refugjate në Mbretërinë e Bashkuar, por e cila kishte lindur në kryeqytetin e një shteti të vogël, që quhej Prishtinë.

Ajo njihet me mbiemrin Ora, për lehtësi të shqiptimit nga të huajt, por në të vërtetë mbiemri i saj origjinal është Sahatçiu.

Familja Sahatçiu – Ora, nga e majta: Besniku, Rita, Doni, Vera dhe Elena Ora (Foto: Instagram)

Këngëtarja 30-vjeçare ka prejardhje nga një familje e njohur me traditë në Pejë, të cilët shquheshin si orëtarë, me çka edhe i jep kuptimim domethënies së mbiemrit të tyre “Sahaçiu (orëndërtues)”.

E duket se këtë zanat nuk e ka harruar babai i artistes nga Kosova, Besnik Sahatçiu, i cili edhe pse prej afro tri dekadash jeton në Londër, vazhdon me kënaqësi të kultivojë herë pas here këtë zanat të vjetër.

Ka qenë së fundmi bashkëshortja e Besnikut dhe nëna e këngëtares, Vera, ajo e cila ka publikuar një fotografi të burrit të saj, ku shfaqet duke rregulluar një orë jashtë përdorimit.

Foto: Vera Ora/InstaStory

“Orëndërtues”, shkroi Vera në mbishkrimin e fotografisë, ndërsa etiketoi bashkëshortin e saj.

Prindërit e Rita Orës janë larguar për në Mbretërinë e Bashkuar kur Rita ishte vetëm një vjeçe, teksa talentin për t’u marrë me art, këngëtarja e ka trashëguar nga gjyshi i saj, regjisori i ndjerë me prejardhje nga Peja, Besim Sahatçiu. /Telegrafi/

Familja e këngëtares Rita Ora (Foto: Besnik Ora/Instagram)

Në trend Magazina

Më shumë
Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Magazina
Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Magazina
Duke u mbajtur për dore dhe shumë të afërt – forcohen thashethemet për lidhjen e Lukakut me Megan Thee Stallion

Duke u mbajtur për dore dhe shumë të afërt – forcohen thashethemet për lidhjen e Lukakut me Megan Thee Stallion

Magazina
Shakira dhe makthi i papritur që po përjeton me fëmijët në Miami

Shakira dhe makthi i papritur që po përjeton me fëmijët në Miami

Magazina
Bëhet viral momenti kur Jane Fonda e goditi në shpinë me certifikatën e çmimit regjisoren fituese në Kanë

Bëhet viral momenti kur Jane Fonda e goditi në shpinë me certifikatën e çmimit regjisoren fituese në Kanë

Magazina

"Ai është një burrë me fat" - Rita Ora me një veshje transparente e bën për vete bashkëshortin e saj 47 vjeçar në një dalje në mbrëmje

Magazina
Kalo në kategori