LAJMI I FUNDIT:

Austri: Shtëpia e Hitlerit do të rrënohet

Austri: Shtëpia e Hitlerit do të rrënohet

Shtëpia e lindjes së Adolf Hitlerit në Braunau do të shkatërrohet për ta parandaluar që të bëhet “një vend i shenjtë i neonazistëve”, bëri të ditur sot ministri i Punëve të Jashtme tw Austrisë Wolfgang Sobotka.

Reklama

“Shtëpia e Hitlerit do të shkatërrohet. Mund t’i mbesin themelet, por në të do të ndërtohet një ndërtesë e re. Ai objekt do të shfrytëzohet për qëllime humanitare ose do ta shfrytëzojnë autoritetet lokale”, ka thënë Sobotka, njofton AFP.

Qeveria austriake ka marrë vendim që ta marrin pronësinë e shtëpisë së Hitlerit.

Idenë e Sobotkës për rrënimin e shtëpisë së Hitlerit në Braunau e ka përkrahur bashkësia e hebrenjve në Austri.

Shtëpia gjendet në afërsi të sheshit kryesor, ndërsa Hitleri i kaloi në të tri vjet.

Në trend Botë

Më shumë
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Azia
Kalo në kategori