Diego Simeone është në një pozicion që shumë trajnerët do t’ia kishin vërtetë zili.

Alvaro Morata është bashkuar me skuadrën e tij në dimër, ndërsa aty ishin edhe Antoine Griezmann dhe Diego Costa.

Një sulm i frikshëm, ndërsa Marca e shtron pyetjen se a është ky sulmi më i mirë në histori të klubit të Atletico Madridit?

Blerjet e janarit të cilët po dalin si goditje të mëdha deri më tani në të gjithë Evropën Blerjet e janarit të cilët po dalin si goditje të mëdha deri më tani në të gjithë Evropën

Morata e nisi jo edhe aq mirë aventurën e tij te Los Rojiblancos, pasi edhe golat që i shënonte anuloheshin nga VAR, si në ndeshje ndaj Real Madridit, po ashtu edhe ndaj Juventusit.

Alvaro Morata e Antoine Griezmann . (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Ish-sulmuesi i Chelseat, më në fund ka hapur llogarinë e golave në fitoren e fundit ndaj Villarrealit.

Simeone i lumtur që ka në skuadër Moratan dhe Costan Simeone i lumtur që ka në skuadër Moratan dhe Costan

Costa ka siguruar sasi të madhe të punës fizike në skuadër, dhe dyshja ia plotësojnë kërkesat sulmuesit tjetër të klasit botëror, Antoine Griezmann.

Diego Costa . (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Atletico ka pasur edhe sulmues të tjerë si që kanë lënë pak shenjë në historinë e klubit, nga Kevin Gameiro dhe Luciano Vietto , të Jackson Martinez e Florent Sinama Pongolle.

Këta sulmues kanë pasur fatin që të luajnë me emra të mëdhenj në stadiumin Vicente Calderon, pasi Wanda Metropolitano tani është hapur.

Kevin Gameiro , Roberto Olabe dhe Luciano Vietto . (Photo by Suhaimi Abdullah/Getty Images for ICC)

Mbahet mend partneriteti i Diego Costas me David Villa, por edhe me Adrian në vitin 2013.

Të gjithë do t’i kujtojnë dyshen Sergio Aguero dhe Diego Forlan.

Aguero e Forlan . (Photo by Jasper Juinen/Getty Images)

Po ashtu Radamel Falcao ishte emër i madh, ndërsa mbahet mend për het-trikun që e shënoi kundër Chelsear në Superkupën e Evropës, ndoshta shfaqja më e mirë individuale nga një lojtar i Atletico Madrid në këtë mijëvjeçar. /Telegrafi/