ASAP Rocky pretendon se ai nuk e qëlloi mikun ASAP Relli gjatë një debati në Hollywood dhe e ka cilësuar atë një përpjekje për zhvatje pasi u deklarua i pafajshëm për akuzat në një gjykatë në Los Angeles muajin e kaluar.

Avokati i reperit 33-vjeçar, Joe Tacopina i tha TMZ të premten (16 shtator) se Rocky nuk ka kryer një krim.

“Ishte një tentativë zhvatjeje nga një ish-bashkëpunëtor, i cili kërcënoi se do të bënte akuza të rreme kriminale nëse Rocky nuk do ta paguante atë”, tha avokati.

Muajin e kaluar Rocky – i cili është i dashuri i yllit të muzikës, Rihanna dhe babai i djalit të saj katër muajsh – u deklarua i pafajshëm për akuzat se ka qëlluar ndaj një ish-miku dhe partneri të muzikës gjatë një debati, shkruan DailyMail.

Reklama
Reklama

I akuzuar për dy vepra penale të sulmit me një armë zjarri gjysmë automatike, Rocky – emri i vërtetë Rakim Mayers – përballet me deri në katër vjet burg për secilën akuzë nëse dënohet.

Tacopina i tha botimit se ai ka dy dëshmitarë okularë që përsërisin pretendimet e Rockyt se Relli nuk ishte goditur në të vërtetë nga plumbat dhe se as nuk kishte të shtëna.

Avokati pretendon se shoku i Rockyt e kishte shpikur historinë në një ‘skemë të pasurohesh shpejt’.

“Ajo që do të bëhet shumë e qartë në muajt e ardhshëm, bazuar në fakte dhe prova, është se Rocky është i pafajshëm për këto akuza”, tha avokati i reperit.

Reklama

Në gjykimin e tij në gjykatën penale më 17 gusht në qendër të Los Angeles, artisti i hiphop-it u shfaq me kostum të kaltër të errët dhe kravatë, dhe i rrethuar nga sigurimi.

Reklama

Kur gjyqtarja Victoria Wilson e pyeti Mayers se si donte të deklarohej, avokatja e tij, Sara Caplan, e deklaroi “të pafajshëm” për të dyja akuzat.

Gjykatësi vazhdoi lirimin me kusht të Mayers prej 550,000 dollarësh dhe caktoi një seancë paragjyqësore më 2 nëntor.

Dhe gjithashtu iu lëshua ​​një urdhër mbrojtës, që do të thotë se Mayers nuk duhet të ‘sulmojë ose ngacmojë’ viktimën e tij të supozuar – reperin tjetër Terell Ephron – ose të kontaktojë me të ose të afrohet 100 metra larg tij.

Reklama

Gjykatësi Wilson vendosi gjithashtu se Mayers nuk mund të posedonte asnjë armë zjarri dhe e urdhëroi atë të dorëzonte çdo armë që kishte tashmë.

Akuzat lindin nga një grindje në Hollywood më 6 nëntorin e kaluar midis Mayers dhe Ephron – emri i skenës i të cilit është ASAP Relli dhe i cili ishte anëtar me Rocky në grupin rap ASAP Mob që filloi në Harlem në 2006.

Reklama

Prokurorët thonë se gjatë debatit, Mayers i drejtoi pistoletën Ephronit, më pas e qëlloi dy herë drejt tij, duke e plagosur në dorë.

Ephron pretendon se reperi e qëlloi atë në zonën e Selma dhe Argyle Avenues në Hollywood pas një debati.

Reklama

Në gjykatë sot, avokati Caplan kërkoi që urdhri mbrojtës që gjyqtari lëshoi ​​kundër Mayers të ishte ‘i ndërsjellë’ – që Ephron duhet gjithashtu të urdhërohet të mos sulmojë ose ngacmojë Rockyn dhe të qëndrojë 100 vjet larg tij – sepse Mayers ‘është gjithashtu në rrezik’.

Por gjykatësi Wilson e kufizoi urdhrin mbrojtës që të zbatohej vetëm kundër Mayer.

Mayers u arrestua më 20 prill në aeroportin e LAX-it teksa doli nga një aeroplan privat nga Barbados ku kishte qenë me pushime me Rihannan që atë kohë ishte shtatzënë. /Telegrafi/

Reklama