Arsenali barazon mes vështirësive në udhëtim te Southamptoni (Video)

SOUTHAMPTON, ENGLAND - DECEMBER 10: Charlie Austin of Southampton looks back after scoring his side's first goal during the Premier League match between Southampton and Arsenal at St Mary's Stadium on December 9, 2017 in Southampton, England. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Arsenali nuk ka mundur të marr më shumë se një barazim 1-1 në udhëtimin e tyre te Southamptoni në ndeshjen e vlefshme për javën e 16-të të Ligës Premier.

Ndeshja nisi me një gol të shpejt të vendasve, të cilët shënuan pas vetëm tre minutave me anë të një kundërsulmi.

Ishte sulmuesi Charlie Austin, i cili shënoi një gol të bukur për 1-0 pas asistimit të Dusan Tadicit.

Festa e Austinit së bashku me Nathan Redmond (Getty Images)

Në vazhdimin e pjesës së parë, Arsenali kontrolloi ndeshjen duke tentuar të gjej golin e barazimit dhe rastin më të mirë e kishte Aaron Ramsey (32′), por që nuk pati sukses dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultat 1-0.

Pjesa e dytë e ndeshjes u dominua e gjitha nga skuadra e Arsene Wengerit, të cilët me çdo kusht donin të gjenin golin e barazimit dhe të qetësisë.

Xhaka luajti 70 minuta në këtë ndeshje (Getty Images)

Atë e gjetën krejt në fund të ndeshjes, ku në minutën e 88-të ishte Olivier Giroud, i cili shënoi me kokë pas asistimit të Alexis Sanchezit dhe vulosi barazimin dhe rezultatin përfundimtar të ndeshjes 1-1.

Giroud duke festuar golin e barazimit (Getty Images)

Pas këtij barazimi, Arsenali ngjitet në pozitën e pestë me 29 pikë, ndërsa Southamptoni mbetet në vendin e dhjetë me 18 pikë.

Në takimin e radhës, Topçinjtë udhëtojnë drejt West Hamit, teksa Southamptoni luan në shtëpi ndaj Leicester Cityt. /Telegrafi/

Barcelona dhe Bayern Munich po konsiderojnë shkëmbimin e çmendur, marrëveshja do t'i bënte të dy klubet jashtëzakonisht të lumtur

Xabi Alonso mund të prishë planet e Barcelonës në Ligën e Kampionëve 2024/25

Thiago Silva arrin marrëveshje me klubin e ri

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Inteligjenca artificiale zgjedh sulmuesin më të mirë në Turqi, Rey Manaj lë pas emra të njohur