Policia e Kosovës, ka njoftuar se ka arrestuar një person në një fshat të Suharekës.

Në njoftimin e bërë nga Policia e Kosovës thuhet se, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK), gjegjësisht Njësia Rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsion (NJRHKEK) në Prizren, pas pranimit të një informacioni se një i dyshuar ka konsumuar elementet e veprave penale ‘fajde’ dhe ‘detyrim’, ka filluar hetimet dhe mbledhjen e provave për rastin.

“Hetuesit policorë, kanë siguruar Urdhëresën nga Gjykata Themelore Prizren, për urdhër kontroll. Sot, më 18.07.2019 është zbatuar urdhëresa e gjykatës, ku në prezence të personit të dyshuar dhe mbrojtësit të tij, në një fshat të Suharekës, është kontrolluar personi, shtëpia dhe automjeti i tij. Në cilësi të provave materiale janë sekuestruar dëshmi relevante të kryerjes së veprave penale ‘fajde’ dhe ‘detyrim’, dëshmi të cilat do të përdorën në procedura të mëtejme gjyqësore”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës, transmeton Telegrafi.

Policia njofton se tek i dyshuari janë gjetur dhe sekuestruar edhe: një pushkë automatike AK-47, dy karikatorë të pushkës automatike, pesëdhjetë e tre copë fishekë kalibri 7.62 mm dhe një pushkë gjuetie me gjashtë fishekë.

Ndërsa me aktvendim të prokurorit të rastit, i dyshuari R.B. viti i lindjes 1952, m.k.sh., ndalohet për 48 orë në mbajtje./Telegrafi/