LAJMI I FUNDIT:

Arrestohen dy burra në Ferizaj, njëri rrah gruan e tjetri motrën

Arrestohen dy burra në Ferizaj, njëri rrah gruan e tjetri motrën
Foto: Ilustrim

Janë arrestuar dy perosona në Ferizaj pasi sipas policisë të njëjtit kanë ushtruar dhunë në familje, njofton policia.

Sipas policisë një burrë nga fshati Talinovc i Ferizajt ka ushtruarë dhunë mbi bashkëshorten e tij 32 vjeçarë me inicialet D.M, ku pastaj e njëjta kishte pranuar tretman mjekësorë.

“Me datën 20.11.2022, në dy raste të ndara janë arrestuar dy persona për dhunë në familje. Rreth orës 19:00 Policia Rajonale e Ferizajt ka pranuar një informacion se në fshatin Talinovc i Muhaxherëve të  Ferizajt është një rast i dhunës në familje. Në lidhje me këtë policia e stacionit në Ferizaj, konkretisht Njësia e Dhunës në Familje menjëherë i kanë marrë veprimet e nevojshme, kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë arrestuar personin B.M (M/K) i moshës 33 vjeçar,  i cili shkak i një mosmarrëveshje në familje e kishte sulmuar bashkëshorten e tij D.M (F/K) e moshës 32 vjeçare, duke i shkaktuar lëndime trupore, e cila më pas kishte pranuar tretman mjekësor”, njofton policica.

Mirëpo nuk ishte ky rast i vetëm i dhunës në familje në Ferizaj. Kjo pas një mosmarrëveshje mes vete vëllau 25 vjeçarë kishte sulmuar motrën e tij 28 vjeçare.

“Ndërsa, rreth orës 21:00 është raportuar një rast tjetër i dhunës në familje në rrugën ‘’Safet Berisha ‘’ në Ferizaj. Sektori Rajonal i Dhunës në Familjje menjëherë i kanë marrë veprimet e nevojshme, kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë arrestuar personin I.T (M/K) i moshës 25 vjeçar,  i cili shkak i një mosmarrëveshje, i kishte shkaktuar dhunë fizike dhe psiqike motrës së tij S.T (F/K) e moshës 28 vjeçare”, bënë të ditur policia.

Sipas policisë të dyshuarit janë në mbjatje për 48 orë dhe rasti është duke u hetuar më tej.

“Policia të dyshuarit, në të dy rastet i ka shoqëruar në stacionin e policisë në Ferizaj dhe pas intervistimit nga policët hetues të dhunës në familje,  me vendim të Prokurorit nga Prokuroria Themelore në Ferizaj, të njëjtit janë  dërguar në mbajtje për 48 orë, për procedura të mëtejme hetimore”./Telegrafi/