Autoritetet e Detroit po hetojnë nëse ishte mashtruar këngëtarja Aretha Franklinin.

Reklama

Policia amerikane ka filluar një hetim me pretendimet se është dëmtuar këngëtarja për 178 mijë dollarë para se të vdiste në gusht të vitit të kaluar.

Prokurori i Përgjithshëm i Distriktit të Oaklandit, Paul Walton thotë se artistja e ndjerë kishte paraqitur një ankesë në stacionin policor të Blumfield Township duke pretenduar se i ishte zhdukur një çek me shumën e lartcekur.

Aretha Franklin (Photo by Michael Loccisano/Getty Images)

Ajo vdiq disa javë më vonë nga kanceri i pankreasit në moshën 76 vjeçare. Walton ka konfirmuar për Detroit News se vdekja e artistes ndikoi në hetimet e mëtejme.

Reklama

Ai tha se ishte “e vështirë për të përcaktuar” nëse këngëtarja i dhuroi ndonjë kujt çekun dhe shtoi se policia ka biseduar me personin që ka tërhequr paratë, por nuk ka pranuar të jep më tepër detaje.

Reklama
Të gjitha lajmet rreth Aretha Franklinit Të gjitha lajmet rreth Aretha Franklinit

Theksojmë se çeku mund të bëhet temë e veçantë për avokatët, anëtarët e familjes dhe kreditorët e përfshirë në pronën e Franklinit në Auckland.

Ndryshe, artistja në të njëjtën kohë ka qenë edhe aktore hollivudiane, pianiste si dhe tekstshkruese e këngëve. /Telegrafi/