Anglisë i buzëqesh fati në penallti, Tre Luanët kalojnë në çerekfinale

MOSCOW, RUSSIA - JULY 03: Harry Kane of England celebrates with team mates scoring the opening goal from a penalty during the 2018 FIFA World Cup Russia Round of 16 match between Colombia and England at Spartak Stadium on July 3, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Alex Morton/Getty Images)

Anglia dhe Kolumbia nuk kanë mundur të zgjedhin fituesin as pas 90 minutave (1-1), e as pas vazhdimeve, duke bërë që të vendosin penalltitë. Nga pika e bardhë fitues dolën Anglia që shënuan katër herë, kundrejt tri penalltive të sakta të kolumbianëve.

Ndeshja nisi e barabartë dhe me dy skuadrat që testonin njëra-tjetrën në minutat e para.

Tre Luanët rrezikuan të parët në minutën e 16-të, kur Harry Kane rrezikoi pas harkimit të Kieran Trippier.

Davinson Sanchez dhe Harry Kane (Getty Images)

Kolumbinaët mundoheshin me kundërsulme të rrezikonin, por nuk arritën ta befasonin mbrojtjen me tre të anglezëve.

Trippier rrezikoi nga goditja e dënimit në minutën e 42-të, por pak jashtë portë.

Pjesa e parë u mbyll pa gola.

Në pjesën e dytë anglezët filluan të rrezikonin më shumë. Zhvillohej minuta e 54-të kur Carlos Sanchez mbajti me duar një sulmues dhe gjyqtari akordoi penallti.

Carlos Sanchez shkaktoi penallti (Getty Images)

Kolumbianët protestuan shumë, por që gjyqtari nuk e ndryshoi vendimin.

Nga pika e bardhë doli të jetë i saktë sulmuesi Harry Kanë që realizoi për herë të gjashtë këtë Kampionat Botëror.

Harry Kane (Getty Images)

Pas golit të pranuar Kolumbia mori lojën në dorë.

Rastin e mirë e kishte Juan Cuadrado, që gaboi nga një pozitën e mirë për shënim.

Edhe Falcao kishte tast të mirë, por as ai nuk arriti të shënoj ndaj Pickford.

Ndërhyrja e Yerry Minas në Raheem Sterling (Foto: Getty Images)

Kur të gjithë pritën që ndeshja të përfundojë në skenë doli, mbrojtësi Yerry Mina, i cili në minutën e dytë të shtesës shkëput më së larti dhe shënoi për 1-1.

Yerry Mina shënon me kokë (Getty Images)

Deri në fund nuk kishte ndryshim të rezultatit dhe skuadrat shkuan në vazhdime.

Anglia në vazhdime kishte rast të mirë me Dier, por që topi shkoi mbi portë.

Nga penalltitë më të suksesshëm dolën të jenë anglezët që fituan (4-3) dhe kaluan në çerekfinale. /Telegrafi/

Gjithçka çfarë ndodhi në meçin e shekullit mes Oleksandr Usyk dhe Tyson Fuyt, ku ukrainasi u shpall kampion i padiskutueshëm

Oleksandr Usyk shpallet kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda në boks

"Unë nuk do të ulem këtu të qaj dhe të kërkoj justifikime" - Tyson Fury flet pas humbjes

Fjalët e para të Usyk pasi u shpall kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda në boks