Raheem Sterling  mungoi në listën e lojtarëve të ftuar të Anglisë për ndeshjen me Senegalin pas një plaçkitje në shtëpinë e tij në Surrey.

Ekipi anglez konfirmoi se 27-vjeçari nuk do të luante në ndeshjen e së dielës, të cilën Anglia e fitoi 3-0 për të kaluar në çerekfinale, në një deklaratë të lëshuar 90 minuta para fillimit.

Burimet kanë bërë me dije se Sterling qëndroi në Doha të dielën mbrëma, por mendohet se rikthimi në Angli mbetet një mundësi.

Sterling (foto djathtas) me të dashurën Paige Milian (në mes) dhe tre fëmijët e tij

Ishte e paqartë nëse ai do të luante kundër kampionëve të Afrikës, duke pasur parasysh formën e Phil Foden, Bukayo Saka dhe Marcus Rashford në pozicionin e tij, por vendimi u mor nga duart e trajnerit Gareth Southgate.

Reklama

I pyetur për mungesën e Sterlingut në ndeshjen e së dielës, Southgate tha për ITV: “Kam pasur shumë kohë me të këtë mëngjes, por më është dashur t’ua kaloj atë njerëzve të tjerë për ta ndihmuar atë me këtë”.

Reklama

I presionuar nëse Sterling do të mbetet me pjesën tjetër të skuadrës, Southgate shtoi: “Ai do të shkojë dhe do të merret me këtë çështje dhe atëherë ne do të duhet ta largojmë atë me të vërtetë”.

Raheem Sterling është lënë jashtë skuadrës së Anglisë për t'u përballur me Senegalin të dielën në mbrëmje

Anglia ka qenë në Katar për gati tre javë dhe Sterling filloi ndeshjet e tyre hapëse kundër Iranit dhe ShBA-së, duke luajtur 139 minuta në të dy ndeshjet.

Reklama

Ai ishte një zëvendësues i papërdorur pasi Gareth Southgate bëri ndryshime për ndeshjen e fundit të grupit kundër Uellsit.

Të mërkurën, Anglia konfirmoi se mbrojtësi Ben White ishte larguar nga grupi dhe kishte fluturuar në shtëpi për shkak të një  çështjeje personale. /Telegrafi/

Mbrojtësi i Anglisë Ben White është kthyer në shtëpi nga Kupa e Botës për 'arsye personale'.