Koncerti magjepsës i Andrea Bocellit i titulluar “Music For Hope” nga koncerti live i shkretë nga Katedralja Duomo di Milano ka thyer rekordet botërore.

Performanca e së Dielës së këngëtarit të Operas, me rastin e Pashkëve, është bërë ngjarja më e madhe muzikore klasike e të gjitha kohërave, me një shifër prej 35 milionë personash që shikojnë koncertin 30-minutësh, shkruan DailyMail.

Ngjarja historike arriti mbi 2.8 milionë shikues në kohë reale, duke e bërë atë një nga shfaqjet më të mëdha muzikore të transmetimit të drejtpërdrejtë të të gjitha kohërave dhe audiencës më të madhe të njëkohshme për një transmetim klasik live në historinë e YouTube.

Reklama

Videoja mori më shumë se 28 milionë shikime nga e gjithë bota në 24 orët e saj të para.

Reklama

Performanca e jashtëzakonshme e Bocellit ka qenë e prezantuar në më shumë se 100 vende të botës, dhe vazhdon të jetë trend global nëpër YouTube dhe platformat e rrjeteve sociale.

Shifrat mahnitëse e bëjnë atë ngjarjen më të madhe muzikore klasike të të gjitha kohërave, pasi miliona njerëz e shikuan nga distanca.

Bocelli komentoi: “Jam i zhvendosur dhe i kënaqur që kam marrë një reagim kaq të madh, që ka shkuar përtej pritjeve tona më të larta”.

“Për një artist, ngjarja është arsyeja e sakrificave të një jete të tërë; për një besimtar dhe një katolik siç jam unë, ishte konfirmim i mëtejshëm i buzëqeshjes dashamirëse me të cilën Ati Qiellor i shikon fëmijët e tij”, tha ai.

Reklama

“Ishte një nder dhe privilegj i pafund për të dhënë zërin tim për lutjet e miliona njerëzve, të mbledhur në një përqafim të vetëm – një mrekulli e vogël, e madhe e së cilës e gjithë bota ishte protagoniste dhe që konfirmon optimizmin tim për të ardhmen e planetit tonë”.

Reklama

“Faleminderit të gjithëve që kanë punuar në hije me javë të tëra, nga menaxhimi tek etiketa, dhe veçanërisht për të gjithë ata që e kanë ndarë këtë moment me ne, që të qëndrojnë vërtet të bashkuar”, ka thënë tenori me famë botërore.

Koncerti i Bocellit synonte të dërgonte ‘dashuri, shërim dhe shpresë’ në Itali mes krizës së coronavirusit.

Reklama

Shikuesit e koncertit të 61-vjeçarit në të gjithë botën shpërthyen në lotë ndërsa e shikonin atë të performonte nga Duomo di Milano, në vendin e shkretë dhe krejtësisht të boshatisur.

Fansat me ngarkesë emocionale vlerësuan performancën e fuqishme të Bocellit në rrjetet sociale si ‘lëvizëse, magjepsëse dhe madhështore!’.

Bocellit iu dha hyrje ekskluzive në katedralen e mbyllur aktualisht të Milanos nga Imzot Archpriest Gianantonio Borgonovo dhe Kryetari Giuseppe Sala.

Reklama

Kisha është mbyllur në mes të pandemisë por ekskluzivisht hapi dyert e saj për yllin e operës dhe organizatorin Emanuele Vianelli.

Pandemia është përhapur në të gjithë Italinë – veçanërisht në rajonin verior të Lombardisë – duke u marrĽ jetën 19.899 njerëzve deri më tani dhe duke infektuar më shumë se 150,000.

Reklama

Por italianët shpresojnë se ata kanë kaluar kulmin, pasi 431 vdekje të reja u raportuan nga shërbimi i mbrojtjes civile të dielën – që shënon shifrën më të ulët që nga data 19 mars. /Telegrafi/