LAJMI I FUNDIT:

Akuzat e reja, Alec Baldwin mund të përballet me burg për të shtënat fatale në “Rust”

Akuzat e reja, Alec Baldwin mund të përballet me burg për të shtënat fatale në “Rust”
Alec Baldwin

Nëse Alec Baldwin akuzohet sërish për vrasje të pavullnetshme për vdekjen e kinematografes Halyna Hutchins, ai mund të përballet me burg.

Hutchins vdiq më 21 tetor 2021, pasi aktori mbante një armë dhe e qëlloi gjatë xhirimeve të filmit “Rust”.

Prokurorja Kari Morrissey tha për Fox News të mërkurën se akuzat e reja kundër Baldwin janë duke u shqyrtuar, por një vendim përfundimtar ende nuk është marrë.


Foto: Fox News

Megjithatë, ekspertët ligjorë besojnë se masa nuk ka gjasa.

“Nuk mund të ngrini sërish akuza nëse nuk e dini se do të fitoni”, tha ish-prokurorja federale, Neama Rahmani.

Alec Baldwin pranon se ishte gati të hiqte dorë nga karriera e tij në Hollywood pas të shtënave fatale në xhirimet e "Rust"
Lexo po ashtu Alec Baldwin pranon se ishte gati të hiqte dorë nga karriera e tij në Hollywood pas të shtënave fatale në xhirimet e "Rust"

Akuzat e reja kundër Baldwin janë duke u shqyrtuar pasi ekspertët, të porositur nga prokuroria speciale, arritën në përfundimin që Alec duhej të kishte tërhequr këmbëzën që arma të shkrepte.

Foto: BBC

“Megjithëse Alec Baldwin mohon në mënyrë të përsëritur tërheqjen e këmbëzës, duke pasur parasysh testet, gjetjet dhe vëzhgimet e raportuara, këmbëza duhej të tërhiqej ose të shtypej mjaftueshëm për të lëshuar çekiçin plotësisht të mbështjellë ose të tërhequr të revolverit të provave”, sipas një raporti, i marrë nga Fox News.

“Ky incident fatal ishte pasojë e tërheqjes manuale të çekiçit në pozicionin e tij plotësisht prapa dhe të përkulur, i ndjekur, në një moment, nga tërheqja ose shtypja e këmbëzës nga pas”.

Rahmani theksoi se raporti i ri nuk përmban domosdoshmërisht informacione të reja.

Zyra e Prokurorit të Qarkut ka thënë gjithmonë se Baldwin duhej të kishte tërhequr këmbëzën, konfirmuar nga një raport balistik i FBI-së i publikuar në gusht 2022.

Prokurorët ndërkohë hodhën poshtë akuzat për vrasje të pavullnetshme kundër aktorit në prill, por vunë në dukje në një dosje të 9 qershorit se do të riktheheshin nëse do të zbulohej se revolveri nuk ishte modifikuar.

Nëse Baldwin akuzohet përsëri, ai do të përballet me 18 muaj burg për vrasje të pavullnetshme.

Megjithatë, prokurorët specialë mund të zgjedhin gjithashtu ta akuzojnë atë për diçka tjetër – ndoshta një akuzë më të vogël. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë

"Sepse Bana's të ban mirë", Arbana Osmani sjell sipërmarrjen e saj në Prishtinë: Radhën e ka rikthimi në ekran

Butrint Avdyli
Melinda Ademi shkëlqen në fotografi të reja: Tregon format fantastike të trupit

Melinda Ademi shkëlqen në fotografi të reja: Tregon format fantastike të trupit

Magazina
Mercedes, Lamborghini e Porsche - Don Xhoni prezanton koleksionin e tij të veturave luksoze: E falënderoj Allahun për gjithçka që më ka dhënë`

Mercedes, Lamborghini e Porsche - Don Xhoni prezanton koleksionin e tij të veturave luksoze: E falënderoj Allahun për gjithçka që më ka dhënë`

Magazina
Georgina Rodriguez mahnit në bikini në pushimet familjare, ndërsa Cristiano Ronaldo duket me humor të lartë pas humbjes në Euro 2024

Georgina Rodriguez mahnit në bikini në pushimet familjare, ndërsa Cristiano Ronaldo duket me humor të lartë pas humbjes në Euro 2024

Magazina
“A është ai shqiptar”, Rita Ora habit me deklaratën: Vin Diesel më ka treguar për ilirët

“A është ai shqiptar”, Rita Ora habit me deklaratën: Vin Diesel më ka treguar për ilirët

Magazina
U kritikua se u martua me tuta, Portieri i Real Madridit Andriy Lunin, tregon pse bëri një gjë të tillë

U kritikua se u martua me tuta, Portieri i Real Madridit Andriy Lunin, tregon pse bëri një gjë të tillë

Magazina
Kalo në kategori