Ylli i Bayern Munichut, David Alaba thuhet se është afër transferimit te Real Madridi dhe një gjë të tillë po e ndihmon agjenti i tij i njohur, Pini Zahavi.

“David Alaba ka një pirania lakmitare si përfaqësues”, kështu e cilësoi kryetari i Bayernit, Uli Hoeness, agjentin e Alabas, Pini Zahavi.

Komentet e tij përshkruajnë karakterin e një njeriu që punoi si gazetar në vitet 1970 dhe tani është bërë një njeri integral në botën e transaksioneve të mëdha të transferimit të parave.

Alaba niset drejt Real Madridit Alaba niset drejt Real Madridit

Ai u tha të ketë qenë integral në orkestrimin e lëvizjes së Neymarit në Paris Saint-Germain në vitin 2017, duke futur në xhep 10.7 milionë euro me anë të komisionit.

Sidoqoftë, ai nuk arriti ta bëjë këtë edhe me Bayernin, pasi Zahavi u kundërshtua kur kërkoi 20 milionë euro komision për të rinovuar kontratën e Alabas me klubin gjerman.

Ky komision është elementi më i paparashikueshëm i marrëveshjes. Paga e Alabas pritet të jetë rreth 12 milionë euro neto në sezon, e ngjashme me atë që fiton Sergio Ramos. Zahavi thuhet të jetë ‘çelësi’ i transferimit të austriakut te Reali.

Është diçka që Real Madridi do të duhet të lundrojë me kujdes. Qendërmbrojtësi është një lojtar i vështirë për tu menaxhuar nga stafi dhe nëse Ramos vazhdon, ata do të kenë nevojë serioze për një udhëheqës autoritativ. /Telegrafi/