LAJMI I FUNDIT:

Abazoviq pas takimit me Escobarin: FBI-ja dhe DEA na ndihmuan të luftojmë kartelin e drogës që vepronte brenda institucioneve tona

Abazoviq pas takimit me Escobarin: FBI-ja dhe DEA na ndihmuan të luftojmë kartelin e drogës që vepronte brenda institucioneve tona

Kryeministri në mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka njoftuar të dërguarin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, për veprimet e fundit të institucioneve malazeze në luftën kundër krimit.

Reklama

Ai është takuar gjatë ditës së sotme në Departamentin amerikan të Shtetit me Escobarin, raporton rtcg.

“Aksioni i madh ishte për shtypjen e kartelit të drogës që vepronte brenda institucioneve të sistemit. Ai kartel droge gjithashtu na mbajti në politikë për një dekadë. Por, Mali i Zi po tregon qëndrueshmëri dhe është i gatshëm të përballet me të gjitha llojet e krimeve dhe të gjithë njerëzit që bëjnë aktivitete të paligjshme”, tha ai në një deklaratë për mediat pas takimit me Escobarin.

Ai thotë se kjo nuk do të ishte e mundur pa mbështetjen e agjencive si FBI, DEA, Europol e të tjera.

“Mendoj se me këtë veprim e kemi treguar edhe një herë besueshmërinë tonë”, tha Abazoviq.

Në një deklaratë për media pas takimit, kryeministri malazez tha se e ka njoftuar zyrtarin amerikan për zgjedhjet presidenciale të mbajtura të dielën, në të cilat, siç thotë ai, fitoi demokracia në çdo kuptim.

Pas takimit me Escobarin, siç është paralajmëruar, do të ketë takime me kongresmenë dhe senatorë të shumtë në Capitol Hill.

Ndryshe, takimi erdhi pasi që Departamenti amerikan i Shtetit u ka kërkuar politikanëve të shtetit malazez të ndjekin rrugëtimin evropian. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Ushtarët ukrainas po zhvillojnë stërvitjet me tanket amerikane M1 Abrams, që njihen si më të avancuarat në botë

Evropa
Turqit shkojnë sot në raundin e dytë të zgjedhjeve: Erdogan apo Kilicdaroglu?

Turqit shkojnë sot në raundin e dytë të zgjedhjeve: Erdogan apo Kilicdaroglu?

Turqia
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori