Ka përfunduar turneu i YDF-së në Sofje të Bullgarisë

(Foto: basketbolli.com)

Të dielën ka përfunduar turneu i YDF-së në Sofje të Bullgarisë për grupmoshat U-14, në të dyja konkurrencat.

Kosova (femrat) pësoi nga Turqia me rezultat 37-62 (10:24, 11:12, 8:19, 8:7). Skuadra turke ishte më e mirë në periudhën e parë dhe të tretë, ndërsa ajo e dytë dhe e fundit ishin të barabarta. Kosova në fund pësoi 37-62, që ishte humbja e tretë, pas Bullgarisë dhe Rumanisë, ndërsa ka mundur Maqedoninë Veriore.

Në një ndeshje kryesisht të barabartë, Kosova (M) pësoi nga Turqia me rezultat 49-55 (14:12, 12:18, 6:11, 17:14). Dardanët e nisën ndeshjen më mirë, me një seri prej 10:3, por më pas turqit u rikthyen derisa kjo pjesë përfundoi 14:12.

Turqia kaloi në epërsi në periudhën e dytë, ku për një nuancë ishin më të mirë, duke shkuar në pushim me shifrat 26:30. Edhe në periodën e tretë, skuadra turke ishte më e mirë 6:11, ndërsa në atë të fundit, Dardanët ishin më të mirë 17:14, por nuk arritën të rikthejnë rezultatin, ku pësuan 49-55.

Kosova te meshkujt e përfundoi turneun me tri humbje e një fitore, ku mundi Maqedoninë Veriore, ndërsa pësoi nga Bullgaria, Rumania dhe Turqia.

Federata e Basketbollit e Kosovës tash e gjashtë vjet është pjesë e projektit të FIBA-s për Zhvillim të Gjeneratave të Reja (YDF), por në vitin 2019, projekti ka filluar të implementohet edhe për vajza, gjë që shërben në dobi të zhvillimit të basketbollit në konkurrencën e femrave.

Real Madrid, kampion i La Ligas për herë të 36-të në historinë e klubit

“Nëse jemi këtu, është për shkak të tij”, Ancelotti i jep merita top yllit të ekipit për suksesin e Real Madridit

Katër gjërat pozitive në fitoren e Real Madridit: Guler shet bileta, Bellingham ‘Pichichi’, kthehet Cortuois dhe Modric me 'kontratë' të re

Titulli i fituar i La Ligës shënon një rekord historik për presidentin Florentino Perez

Girona ‘likuidon’ Barcelonën, shkruan historinë për vete dhe ‘asiston’ Real Madridin

Thomas Tuchel konfirmon një mungesë të madhe të Bayernit për ndeshjen me Real Madridin