Sikurse shumë lojtarë nga e gjitha bota që ndërrua mjedis edhe ata shqiptarë ishin pjesë e këtij afati kalimtar.

Madje dy nga ta u futën në dhjetë transferimet më të shtrenjta të këtij afati kalimtar.

Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi kaluan te skuadra e madhe Arsenal, ndërsa Serie A mbetet kampionat po ashtu i dashur për shqiptarët, shkruan Telegrafi.

Etrit Berisha, Arlind Ajeti, Rey Manaj, Blerim Xhemaili kanë  ndërruar skuadra dhe do të luajnë në kampionatin italian.

Edhe në Gjermani shenjë do të kërkojnë të lënë Shani Tarashaj (Frankfurt), Floren Hadergjonaj (Ingolstadt) dhe Besar Halimi (Mainz).

Në Francë është Ermir Lenjani që ka vendosur të kthehet te Rennes, ndërsa në Holandë kanë bërë vend supertalentet Bersant Celina (Twente) dhe Sinan Bytyqi (Go Ehed Eagles), transmeton Telegrafi.

Shqiptarë do të ketë më shumë edhe në Superligën turke, ku Vedat Muriqi (Genclerbirgi), Herolin Shala dhe Loret Sadiku (Kasimpasa) tashmë janë ambientuar.

Hap të madh ka bërë edhe Amir Rrahmani që ka kaluar te Dinamo Zagreb dhe Ergys Kace që do të luajë te Plzen.

Më poshtë i gjeni 20 transferimet më të mira të lojtarëve shqiptarë në këtë afat kalimtar .  /Telegrafi/

Granit Xhaka (B. Moenchengladbach – Arsenal )

052016 SOCCER Granit Xhaka Arsenal PI MG.vresize.1200.675.high.1

Shkodran Mustafi (Valencia – Arsenal)

mustafiii

Shani Tarshaj (Everton – Frankfurt)

tarashaj

Arlind Ajeti (Frosinone – Torino)

ajetii rr

Amir Rrahmani (RNK Split – Dinamo Zagreb)

rrahmani 1

Adnan Januzaj (M. United – Sunderland)

januzi

Etrit Berisha (Lazio-Atalana)

etriti

Bersant Celina (Man. City – Twente)

celina 1

Herolin Shala (Sparta Pragë – Kasimpasa)

shala

Vedat Muriqi (Giresunspor – Genclerbirligi)

muriqi

Bekim Balaj (Rijeka – Terek Grozny)

bekim balaj

Besart Halimi (FSV Frankfurt – Mainz)

Besar Halimi

Frederik Veseli (Lugano – Empoli)

veseli

Loret Sadiku (Mersin – Kasimpasa)

loretttt

Rey Manaj  (Inter- Pescara)

manaj 1

Ergys Kace (PAOK –Plzen)

kace1

Blerim Xhemaili (Galatasaray – Bologna)

xhemiali

Florent Hadergjonaj (Young Boys Bern –Ingolstadt)

received_10208750558593701

Sinan Bytyqi (Man City – Go Ehed Eagles)

bytyqi-vazhdon-kontrat-euml-n-me-cityn-huazohet-n-euml-holand-euml_hd.jpg

Ermir Lenjani (Nantes – Rennes)

lenjani-i-pafat-ka-mundur-t-rsquo-i-sh-euml-noj-marseilles_hd