LAJMI I FUNDIT:

Zyrtari ukrainas: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë

Zyrtari ukrainas: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë

Ihor Zovka, zëvendës-shefi i zyrës së presidentit të Ukrainës, raportoi se tetë vende evropiane i janë bashkuar një koalicioni që do të ndihmojë në trajnimin e pilotëve ukrainas.

Reklama

Koalicioni përfshin Mbretërinë e Bashkuar, Holandën, Poloninë, Danimarkën, Suedinë, Belgjikën, Portugalinë dhe Francën, transmeton Telegrafi.

Zovka theksoi se “parametrat e pjesës evropiane të koalicionit” u përcaktuan, pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky udhëtoi në Kishinau për samitin e Komunitetit Politik Evropian, shkruan Meduza.

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut
Lexo po ashtu Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Marrëveshjet e arritura mundësojnë marrjen e vendimeve konkrete për shtrirjen dhe mekanizmat e trajnimit të pilotëve, personelit të mirëmbajtjes, si dhe krijimin e kushteve dhe infrastrukturës së përshtatshme për aeroplanët luftarakë.

Vendimet e mundshme mund të merren në samitin e ardhshëm të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes të Ukrainës.

Zovka vuri në dukje se Ukraina arriti të ndërmarrë hapa konkretë për të përshpejtuar procesin e trajnimit të pilotëve dhe teknikëve, për të operuar aeroplanët luftarakë të gjeneratës së katërt, “duke përfshirë, por pa u kufizuar në F-16”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori