LAJMI I FUNDIT:

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Forcat ukrainase kanë arritur të shkatërrojnë makinerinë luftarake të rusëve në rrugët e qytetit të shkatërruar të Bakhmutit.

Reklama

Në videon që e ka regjistruar droni vëzhgues i ushtrisë ukrainase, shihen dy mjete të djegura që i përkisnin forcave ruse, transmeton Telegrafi.

“Pjesëtarët e brigadës së 93-të të motorizuar kishin vërejtur dy mjete të forcave pushtuese duke transportuar derivat dhe ushtarë në Bakhmut. Cisterna dhe kamioni janë shkatërruar nga artileria ukrainase”, thuhet në raportin e ushtrisë së Kievit.

Deri më tani nuk dihet saktësisht se në cilën pjesë të Bakhmutit është realizuar videoja. Megjithatë shihet qartë se në çka është shndërruar Bakhmuti, në të cilin po zhvillohen betejat më të përgjakshme në Ukrainë.

Qyteti që para luftës kishte rreth 80 mijë banorë, është bërë pothuajse rrafsh me tokë. Yevgeny Prigozhin, themelues i grupit mercenar rus Wanger, pati pretenduar se ka marrë kontrollin e plotë të Bakhmutit.

Megjithatë doli të jetë një gënjeshtër. Përkundrazi, pjesëtarët e tij kanë filluar të tërhiqen nga ky qytet në lindje të Ukrainës për shkak të humbjeve të mëdha.

Bakhmuti gjendet në afërsi të qytetit të madh Gorlovka, dhe ka një rëndësi të madhe sa i përket furnizimit me armë të forcave ukrainase në tërë rajonin e Donbasit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori