Zjarret po vazhdojnë të shpërthejnë në të gjithë Evropën duke bërë që mijëra njerëz të evakuohen dhe t’i marrin jetën një piloti të një aeroplani zjarrfikës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, erërat e forta dhe moti i nxehtë dhe i thatë kanë penguar përpjekjet për të shuar një flakë të madhe nëpër pyjet me pisha në Bordo, ndërsa zjarret kanë djegur gjithashtu në Portugali, Spanjë, Greqi, Hungari dhe Kroaci.

Siç thuhet më tej, rreth 3,000 zjarrfikës të mbështetur nga aeroplanë hedhës uji luftuan me zjarrin në jug të Francës, ndërsa kërkuan të shpëtonin sa më shumë shtëpi.

Sezoni i zjarreve ka goditur disa pjesë të Evropës më herët se zakonisht këtë vit pasi një pranverë jashtëzakonisht e thatë dhe e nxehtë bëri që toka të thahet – diçka që autoritetet ia atribuojnë ndryshimit të klimës.

Reklama
Reklama

Në Portugali, më shumë se 1,000 zjarrfikës punuan së bashku me qytetarët e zakonshëm për të shpëtuar shtëpitë e tyre të shtunën pas një jave të gjatë luftimi me flakët e shumta në të gjithë vendin.

Zjarret janë ndezur nga temperaturat ekstreme më herët se zakonisht dhe kushtet e thatësirës.

Si pasojë, një pilot i një aeroplani zjarrfikës vdiq të premten kur aeroplani i tij u rrëzua gjatë një operacioni në verilindje të vendit, fataliteti i parë nga zjarri në Portugali këtë vit.

Përtej kufirit, zjarrfikësit në Spanjë u përpoqën të frenonin disa zjarre, duke përfshirë dy që dogjën rreth 7,400 hektarë tokë.

Reklama

Rreth 3,000 njerëz u detyruan të evakuoheshin nga fshatrat në Andaluzinë jugore pasi një zjarr u përhap aty pranë.

Reklama

Gjithashtu, për të gjashtën ditë, zjarrfikësit po përpiqeshin gjithashtu të vinin nën kontroll një zjarr të shkaktuar nga një goditje rrufeje në zonën qendrore perëndimore të Las Hurdes. /Telegrafi/