LAJMI I FUNDIT:

Zjarr në një rafineri nafte në qytetin rus, Voronezh

Zjarr në një rafineri nafte në qytetin rus, Voronezh

Një rezervuar karburanti i një rafineri nafte afër qytetit rus Voronezh është duke u shuar, tha të shtunën guvernatori, Alexander Gusev.

“Në Voronezh po shuhet një rezervuar karburanti në një depo nafte në rrugën Dimitrov. Më shumë se 100 zjarrfikës dhe 30 automjete ndodhen në vendngjarje. Sipas të dhënave të para, nuk ka viktima”, tha ai.


Wagner raportohet se ka rrëzuar një aeroplan rus
Lexo po ashtu Wagner raportohet se ka rrëzuar një aeroplan rus

Gusev nuk dha asnjë shpjegim për shkakun e zjarrit, por disa video në media sociale tregojnë të paktën një helikopter ushtarak rus në afërsi, raporton cnn.

Ndërsa helikopteri fluturon drejt rafinerisë, dëgjohet një shpërthim dhe nga vendi i ngjarjes del tym i dendur.

Prigozhin ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë
Lexo po ashtu Prigozhin ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë

Megjithëse nuk dihen arsyet se kush e shkaktoi zjarrin, mercenarët rus të Wagnerit tashmë janë duke e kontrolluar zonën pas rebelimit ndaj forcave ruse.

Mediat shtetërore ruse kanë publikuar video të bllokimeve të rrugëve rreth qytetit të Voronezh, i cili duket se ka qenë qëllimi i njësive të Wagnerit që lëviznin drejt Moskës nga Rostov-on-Don. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Bosnja
Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Evropa
Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Botë
Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Botë
Parandalohet vrasja e Volodymyr Zelenskyt - arrestohet shtetasi polak që bashkëpunonte me rusët

Parandalohet vrasja e Volodymyr Zelenskyt - arrestohet shtetasi polak që bashkëpunonte me rusët

Evropa
E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

Botë
Kalo në kategori