LAJMI I FUNDIT:

Wagner ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë

Wagner ia mësyn Moskës, Putin i drejtohet kombit rus: Kjo është tradhti, thikë pas shpine për Rusinë

Presidenti rus, Vladimir Putin tha në një fjalim të jashtëzakonshëm televiziv të shtunën se “rebelimi i armatosur” nga forcat mercenare të grupit Wagner përbënte tradhti dhe se do të ndëshkohen ata që drejtojnë armët kundër ushtrisë ruse.

Putin shtoi se do të bëjë gjithçka për të mbrojtur Rusinë dhe se do të ndërmerren “veprime të fuqishme” për të stabilizuar situatën në Rostov-on-Don.


Prigozhin ia mësyn Moskës, merr nën kontroll qytetin rus Rostov-on-Don
Lexo po ashtu Prigozhin ia mësyn Moskës, merr nën kontroll qytetin rus Rostov-on-Don

Udhëheqësi i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin deklaroi se forcat që drejton kanë marrë kontrollin e të gjitha njësive ushtarake në qytetin jugor të Rusisë.

Putin u kërkoi rusëve të jenë të bashkuar dhe se ka një përpjekje për t’i thyer në luftën kundër ukrainasve, raporton skynews.

“Kjo është thikë pas shpine”, tha ai. “Kjo është tradhti, ne do ta mbrojmë atdheun”, shtoi presidenti dhe e krahasoi situatën aktuale me atë të Luftës së Parë Botërore.

“Përgjigja do të jetë e ashpër. Unë po bëj gjithçka për t’iu përgjigjur këtij sulmi dhe për të garantuar sigurinë e qytetarëve tanë. I bëj thirrje të gjithëve që në asnjë mënyrë të mos marrin pjesë në këtë”, tha lideri rus.

Prigozhin nga rajoni rus, Rostov: Aeroporti dhe objektet ushtarake janë nën kontrollin tonë
Lexo po ashtu Prigozhin nga rajoni rus, Rostov: Aeroporti dhe objektet ushtarake janë nën kontrollin tonë

Presidenti rus paralajmëron gjithashtu “dënime të ashpra” për ata që përçajnë shoqërinë ruse.

Ndryshe, Putin nuk e përmendi Prigozhinin ose Wagnerin në asnjë moment gjatë fjalimit të shkurtër, por foli ekskluzivisht për rebelimin. /Telegrafi/