Zinedine Zidane i është kundërpërgjigjur drejtorit sportiv të Sevillas, i cili kishte shprehur pakënaqësinë e tij me vendimin e gjyqtarit për anulimin e golit të Luuk de Jong.

Real Madridi e fitoi me rezultat 2-1 derbin e kësaj jave në La Liga, porse ndeshja u shoqërua me kundërthënie, pasi me konsultimin e sistemit VAR, gjyqtari e anuloi një gol të andaluzianëve duke e konsideruar si një ndërhyrje bllokimin që Nemanja Gudelj ia kishte bërë Eder Militaos, para se De Jong të realizonte.

Reagimi i Lopeteguit për golin e anuluar: Nuk po arrij ta kuptoj, është një gabim i madh Reagimi i Lopeteguit për golin e anuluar: Nuk po arrij ta kuptoj, është një gabim i madh

“Refuzoj ta analizoj ndeshjen taktikisht ose teknikisht, sepse ky moment është shumë vendimtar dhe është absurde ta analizosh ndeshjen nga kjo pikë e tutje”, kishte deklaruar Monchi lidhur me golin e anuluar.

“Ajo që mund të them është se e kam parë incidentin dhe është një bllokim, është një ndërhyrje e palejuar, gjyqtari e shikoi në VAR dhe vendosi për ndërhyrje”.

“Në pjesën e dytë, pati prekje të topit me dorë (në momentin e golit të De Jong) dhe ai nuk e dha. Nuk dua të sqaroj asgjë dhe asnjëherë nuk hyj në evaluime. I takon gjyqtarit të vendosë”.

“Nganjëherë është kundër teje dhe nganjëherë në favorin tënd. Është punë e vështirë, por ata vendosin. Sipas meje (në momentin e golit të anuluar), pati bllokim, ishte ndërhyrje e palejuar dhe është normale. Nuk mund të ankohesh”, ka deklaruar Zidane pas ndeshjes. /Telegrafi/