LAJMI I FUNDIT:

Zhdukja dhe vrasja e 20-vjeçares në Islandë, tronditet i gjithë vendi nga ngjarja e rrallë (Foto)

Zhdukja dhe vrasja e 20-vjeçares në Islandë, tronditet i gjithë vendi nga ngjarja e rrallë (Foto)

Islanda hyri në zi ditën e diel pasi një vajzë e re e cila ishte shpallur e zhdukur prej 8 ditësh u gjet e vdekur në plazh, në një krim të rrallë që ka tronditur vendin.

Reklama

Policia në një deklaratë për shtyp tha se e kishte trajtuar rastin si vrasje, edhe pse “aktualisht nuk ishte e mundur të përcaktohej shkaku i vdekjes”.

Islanda gëzon një nga normat më të ulëta të krimit në botë dhe vrasjet janë tepër të rralla, policia patrullon në rrugë e paarmatosur, përcjell bw.

Por 20-vjeçarja Birna Brjansdottir u gjend e vdekur në një plazh në jug të Rejkjavik, pasi më shumë se 725 vullnetarë morën pjesë në kërkimin dhe operacion shpëtimin më të madh në historinë e Islandës, sipas mediave vendase.

Dy marinarë islandezë u vunë në kërkim në det që prej datës 14 janar kur ajo u zhduk një natë pasi po pinte në një nga lokalet e Rejkjavik.

Kamerat e sigurisë e filmuan për herë të fundit rreth orës 5 të mëngjesit duke ecur në një rrugë me doborë e mjegull.

Më vonë këpucët e saj u gjendën në portin e Hafnafjordur, në jug të Rejkjavik. Islanda me 330 mijë banorë, regjistron një mesatare prej 1.8 vrasjesh në vit që prej vitit 2001.

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Shpërthim më një pompë derivatesh në Karabakh, mbi 200 të lënduar – ka edhe të vdekur

Shpërthim më një pompë derivatesh në Karabakh, mbi 200 të lënduar – ka edhe të vdekur

Azia
Operatori i dronit ukrainas arrin ta shkatërrojë tankun e braktisur rus, përmes kapakut të hapur fut granatën

Operatori i dronit ukrainas arrin ta shkatërrojë tankun e braktisur rus, përmes kapakut të hapur fut granatën

Evropa
Kalo në kategori