LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Nuk mund ta nisim kundërofensivën pa siguruar më shumë armatim

Zelensky: Nuk mund ta nisim kundërofensivën pa siguruar më shumë armatim

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë se kundërofensiva e Ukrainës kundër Rusisë nuk mund të fillojë derisa aleatët perëndimorë të dërgojnë më shumë mbështetje ushtarake.

Reklama

Ai tha një gazete japoneze se nuk do të dërgojë trupat e tij në vijën e frontit pa siguruar më shumë tanke, artileri dhe raketahedhës Himars, transmeton Telegrafi.

Zelensky deklaroi në intervistë se situata në Ukrainën lindore “nuk ishte e mirë”.

“Ne presim që të mbërrijë municioni nga partnerët tanë”, tha ai.

Dhe kur u pyet për kundërsulmin e pritshëm, ai tha: “Nuk mund ta fillojmë ende, nuk mund t’i dërgojmë ushtarët tanë trima në vijën e frontit pa tanke, artileri dhe raketa me rreze të gjatë”.

Ai shtoi: “Nëse keni vullnet politik, mund të gjeni një mënyrë për të na ndihmuar. Ne jemi në luftë dhe nuk mund presim”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Kalo në kategori