LAJMI I FUNDIT:

Zëdhënësi i Putinit thotë se Rusia do ta “çlirojë” Bjellorusinë nëse populli i saj ngrihet kundër Lukashenkos

Zëdhënësi i Putinit thotë se Rusia do ta “çlirojë” Bjellorusinë nëse populli i saj ngrihet kundër Lukashenkos

Sekretari i shtypit i presidentit rus, Vladimir Putin, Dmitry Peskov thotë se Rusia do të ndërhyjë në rast të një kryengritjeje të armatosur popullore në Bjellorusi për të përmbysur regjimin e presidentit të saj të vetëshpallur, Alexander Lukashenko.

Reklama

“Ky vend fqinj [Bjellorusia] është partneri, aleati dhe shteti ynë vëllazëror. Natyrisht, Federata Ruse ka detyrime në lidhje me garantimin e sigurisë së Bjellorusisë, të cilën ne do ta bëjmë përballë një kërcënimi kaq të dukshëm”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai gjithashtu e quajti Poloninë një shtet “armiqësor” ndaj Rusisë, duke pretenduar se tani “është e përfshirë nga histeria rusofobike”.

Peskov pohoi gjithashtu se Polonia “po flet hapur për qëllimin e saj për të ndërhyrë drejtpërdrejt, duke përfshirë me forcë, në punët e brendshme të një shteti fqinj”.

Më herët, gjenerali Waldemar Skrzypczak, ish-komandant i Forcave Tokësore Polake, shprehu mendimin se ekziston një perspektivë reale për një kryengritje të armatosur në Bjellorusi dhe i bëri thirrje Varshavës që të përgatitet për një skenar të tillë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori