LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur
(Foto: Pexels)

Vera po afron dhe temperaturat e larta, të cilat qëndrojnë edhe natën, bëjnë që shumë njerëz vendosin të flenë pa rroba. Ekspertët e gjumit kanë dhënë paralajmërime për ata prej nesh që duan të flenë lakuriq.

Reklama

Ekspertja e gjumit në Time4Sleep, Dr Hana Patel, ka thënë se zhveshja mund të çojë në rreziqe higjienike. Ky proces ndoshta do të rritet nëse vendosni të flini pa rroba.

Për më tepër, çarçafët tuaj mbledhin pluhurin sa më gjatë të flini në shtrat, duke rritur nivelet e baktereve në zonën tuaj të gjumit.

Flini me çorape ose i mbathni në shtrat: Ja pse duhet ta ndërpritni këtë praktikë
Lexo po ashtu Flini me çorape ose i mbathni në shtrat: Ja pse duhet ta ndërpritni këtë praktikë

“Nëse vendosni të flini lakuriq, do t’ju rekomandoja t’i lani çarçafët tuaj të paktën një herë në javë”, është shprehur ajo.

Dhe nëse ndani një shtrat me një partner, ekspertja sugjeroi gjithashtu diskutimin e preferencave të gjumit.

Përse zgjohemi me dhimbje koke dhe si mund ta heqim qafe këtë problem shëndetësor
Lexo po ashtu Përse zgjohemi me dhimbje koke dhe si mund ta heqim qafe këtë problem shëndetësor

“Nëse jeni duke fjetur pranë dikujt, unë do të thosha se është një preferencë personale nëse flini lakuriq, për sa kohë që të dyja palët janë të rehatshme dhe të vetëdijshme për rreziqet”, ka shpjeguar tutje.

Me gjithë këtë, sigurisht që ka disa përfitime të gjumit lakuriq, njëra prej të cilave është se përmirëson qarkullimin e gjakut. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë duhet të bëni kur ju kaplon frika: Kaloni këta katër hapa dhe përballeni me guxim të ardhmen

Çfarë duhet të bëni kur ju kaplon frika: Kaloni këta katër hapa dhe përballeni me guxim të ardhmen

Psikologji
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Kjo hartë tregon saktësisht përse ju dhemb barku – dhe sa është e rrezikshme situata (Foto)

Kjo hartë tregon saktësisht përse ju dhemb barku – dhe sa është e rrezikshme situata (Foto)

Shëndetësi
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori