Më 14 maj, llogaritë e mediave sociale pro-ruse filluan të qarkullojnë një foto të një grupi ushtarësh të zënë rob nga ushtria ruse.

Këto llogari pohuan se një nga të burgosurit në foto është një admiral amerikan në pension me emrin Eric Olson.

Por ky pretendim është i rremë, shkruan observers.france24.com: kjo foto në të vërtetë tregon ukrainasit e zënë rob nga rusët në prill të vitit 2022, shumë përpara se ushtarët në fabrikën e çelikut të dorëzoheshin, përcjell Telegrafi.

Më shumë detaje rreth kësaj

Llogaritë pro-ruse në Twitter dhe Facebook kanë pohuar se një admiral amerikan në pension me emrin Eric Olson u dorëzua me një grup ushtarësh ukrainas në fabrikën e çelikut Azovstal, një fabrikë ku ushtarët e fundit të mbetur në Mariupol u përballën me ushtrinë ruse.

Reklama
Reklama

Sidoqoftë, kjo foto është bërë në të vërtetë më 14 prill 2022, rreth një muaj përpara se ushtarët ukrainas në fabrikën e çelikut në Mariupol t’i dorëzoheshin forcave ruse më 16 maj 2022.

Eric Olson është një person real dhe ai është në pension, tha Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara për ekipin e FRANCE 24 Observers.

Kontrolli i fakteve në detaje:

Në foto, një ushtar i armatosur me shkronjën “Z” – një simbol i mbështetjes për pushtimin rus të Ukrainës – qëndron para të paktën shtatë burrave të paarmatosur të veshur me kamuflazh, që mendohet se janë robër lufte.

Reklama

“Të DORËZUAR në #Azovstal: Gjenerali amerikan Eric Olson”, shkruhej në mbishkrimin e një postimi të publikuar më 15 maj në një llogari që ndan rregullisht përmbajtje pro-ruse.

Reklama

Eric Olson është një admiral në pension i Marinës së Shteteve të Bashkuara, i cili shërbeu si kreu i Komandës së Operacioneve Speciale të Shteteve të Bashkuara.

Një tjetër llogari pro-ruse në Twitter, e cila ndan postime në spanjisht, postoi gjithashtu këtë foto më 14 maj.

Në këtë imazh, të postuar në Facebook më 17 maj, fytyra e të burgosurit të parë është rrethuar me të kuqe, duke lënë të kuptohet se burri është Eric Olson.

Reklama

Një foto e të burgosurve në Luhansk, jo në Mariupol

Sipas France24, fotoja ishte paraqitur në një artikull të titulluar “”Nuk do të harrojmë, nuk do të falim!”.

Kujtimi i “viktimave të agresionit ukrainas” u nderua në LPR [Republika Popullore e Luhanskut]” që u publikua nga media shtetërore ruse Ria Novosti më 14 prill 2022.

Reklama

Artikulli ka të bëjë me një ceremoni që u zhvillua më 14 prill 2022 në Luhansk për nder të viktimave të luftimeve midis separatistëve pro-rusë dhe ushtrisë ukrainase në vitin 2014, të cilën Ria Novosti e quajti “bombardimi ukrainas”.

“Të burgosur ukrainas u sollën gjithashtu në ngjarje – luftëtarë nga Garda Kombëtare”, shkruhet në mbishkrimin në imazh.

Reklama

Fotoja shfaqet edhe në një artikull të medias ruse Sputnik. Për shkak të kufizimeve, nuk mund të hyni në Sputnik.

Sputnik raportoi se imazhi është bërë më 14 prill dhe tregon “të burgosurit ukrainas të luftës marrin pjesë në një ngjarje në kujtim të atyre që u vranë në Republikën Popullore të Luhansk si rezultat i granatimeve në 2014, në Luhansk, LPR”.

Asnjë foto që tregon arrestimin e Eric Olson nuk është shpërndarë nga mediat, madje edhe ato ruse.

Reklama

Evakuimi i ushtarëve ukrainas nga fabrika e çelikut Azovstal u njoftua nga autoritetet ukrainase më 16 maj 2022, një muaj pasi u bë kjo foto.

Reklama

Admirali Eric Olson doli në pension nga forcat e armatosura amerikane në vitin 2011, sipas faqes së internetit të Shefave të Përbashkët të Shtabit.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes i konfirmoi gjithashtu ekipit të France24 se Eric Olson është në pension.

Ndonëse është, sigurisht, e mundur, nëse nuk ka gjasa, që admirali në pension Eric Olson të ketë udhëtuar në Ukrainë, kjo foto nuk tregon Olson duke u kapur në Mariupol. /Telegrafi/