LAJMI I FUNDIT:

Fake News

94 Artikuj

Interneti dhe propaganda: Si të ruhemi nga manipulimi?

Interneti dhe propaganda: Si të ruhemi nga manipulimi?

Lajme Teknologji
Deputeti i partisë së Vuçiqit e konfirmon se është pjesë e llogarive të rreme serbe në Twitter: Do të vazhdojmë ta bëjmë

Deputeti i partisë së Vuçiqit e konfirmon se është pjesë e llogarive të rreme serbe në Twitter: Do të vazhdojmë ta bëjmë

Serbia
Narrativa e lajmeve të rrejshme për Kosovën dhe ndikimet e jashtme

Narrativa e lajmeve të rrejshme për Kosovën dhe ndikimet e jashtme

Muhamet Hajrullahu
Analistja amerikane tregon se janë zbuluar 15 mijë llogari të rreme serbe në Twitter, të lidhura me partinë e Vuçiqit që promovojnë narrativa pro-ruse

Analistja amerikane tregon se janë zbuluar 15 mijë llogari të rreme serbe në Twitter, të lidhura me partinë e Vuçiqit që promovojnë narrativa pro-ruse

Serbia
Publikohet në Telegram audio-incizimi i rremë ndërmjet Hovenierit dhe Kurtit, eksperti Musliu: Ky është një falsifikim nga një profil serb

Publikohet në Telegram audio-incizimi i rremë ndërmjet Hovenierit dhe Kurtit, eksperti Musliu: Ky është një falsifikim nga një profil serb

Siguri
GERMIN: Lajm i rremë se mërgata po anulon ardhjen e saj në Kosovë

GERMIN: Lajm i rremë se mërgata po anulon ardhjen e saj në Kosovë

Të Tjera
Fushatë e rrezikshme me fotomontazhë ndaj gazetarëve, reagon AGK

Fushatë e rrezikshme me fotomontazhë ndaj gazetarëve, reagon AGK

Kosovë
Hibrid: Keqinformimet për dhurim pasurie, BBVA, punësimin në Gjermani – ishin temat mbi të cilat u bë keqinformim gjatë marsit

Hibrid: Keqinformimet për dhurim pasurie, BBVA, punësimin në Gjermani – ishin temat mbi të cilat u bë keqinformim gjatë marsit

Kosovë
Meta ia mbyll mijëra profile të rreme partisë së Aleksandar Vuçiqit – u shpenzuan mbi 150 mijë euro në propagandë pro-qeveritare

Meta ia mbyll mijëra profile të rreme partisë së Aleksandar Vuçiqit – u shpenzuan mbi 150 mijë euro në propagandë pro-qeveritare

Serbia
Lufta e Serbisë dhe Rusisë ndaj Kosovës me “fake news”, Manxhuka tregon si po manipulohet me rastin e së premtes në Shtërpcë

Lufta e Serbisë dhe Rusisë ndaj Kosovës me “fake news”, Manxhuka tregon si po manipulohet me rastin e së premtes në Shtërpcë

Kosovë
Mediat e kontrolluara nga pushteti në Serbi me lajme nxitëse dhe propagandë të shtuar për situatën në veri të Kosovës

Mediat e kontrolluara nga pushteti në Serbi me lajme nxitëse dhe propagandë të shtuar për situatën në veri të Kosovës

Kosovë
AGK dhe ambasada amerikane sjellin dokumentarin kundër dezinformimit “Mendo si verifikues faktesh”

AGK dhe ambasada amerikane sjellin dokumentarin kundër dezinformimit “Mendo si verifikues faktesh”

Kosovë
Zbulohet e vërteta: Edhe pse ishte shpërndarë gjithandej, kjo foto nuk tregon një admiral amerikan të kapur nga rusët në Mariupol

Zbulohet e vërteta: Edhe pse ishte shpërndarë gjithandej, kjo foto nuk tregon një admiral amerikan të kapur nga rusët në Mariupol

Nga Bota
Policia shqiptare përgënjeshtron lajmet e rreme për arratisjen e Alqi Bllakos

Policia shqiptare përgënjeshtron lajmet e rreme për arratisjen e Alqi Bllakos

Shqipëri
Ndikimi i Rusisë në rajon, Mehaj: Të jemi të kujdesshëm ndaj ndikimeve keqdashëse të informacionit në rajonin tonë

Ndikimi i Rusisë në rajon, Mehaj: Të jemi të kujdesshëm ndaj ndikimeve keqdashëse të informacionit në rajonin tonë

Kosovë
Eksperti i sigurisë kibernetike publikon listën e domenëve që dyshohet se përdoren për propagandë e Fake News në Kosovë

Eksperti i sigurisë kibernetike publikon listën e domenëve që dyshohet se përdoren për propagandë e Fake News në Kosovë

Siguri
Sqarim: Telegrafi demanton lajmin e rrejshëm, të montuar që presidenti ukrainas Zelensky është vrarë

Sqarim: Telegrafi demanton lajmin e rrejshëm, të montuar që presidenti ukrainas Zelensky është vrarë

Kosovë
Kurhasani: Kosova në udhëkryq të influencës Rusi-Serbi-Kinë përmes dezinformatave që plasohen në Shqipëri

Kurhasani: Kosova në udhëkryq të influencës Rusi-Serbi-Kinë përmes dezinformatave që plasohen në Shqipëri

Kosovë
Dezinformatat në Kosovë, Kurhasani nga NDI: Politikanët dhe partitë politike po i ndihmojnë manipulimit të informacionit

Dezinformatat në Kosovë, Kurhasani nga NDI: Politikanët dhe partitë politike po i ndihmojnë manipulimit të informacionit

Kosovë
Ambasada amerikane në Tiranë tregon pesë lajmet dezinformuese të Rusisë rreth gjendjes në Ukrainë

Ambasada amerikane në Tiranë tregon pesë lajmet dezinformuese të Rusisë rreth gjendjes në Ukrainë

Shqipëri
Disa nga lajmet që u përhapën në internet gjatë vitit 2021, por që rezultuan të rreme

Disa nga lajmet që u përhapën në internet gjatë vitit 2021, por që rezultuan të rreme

Nga Bota
Mediet e afërta me pushtetin në Serbi – Informer, Alo dhe Espreso vlerësohen me çmimin ‘Pinocchio’ për dezinformim dhe lajme të rreme

Mediet e afërta me pushtetin në Serbi – Informer, Alo dhe Espreso vlerësohen me çmimin ‘Pinocchio’ për dezinformim dhe lajme të rreme

Serbia
Hoti paralajmëron padi për ata që bën lajmin e rremë për fatin e babait të tij, flet edhe për hapjen e arkivave

Hoti paralajmëron padi për ata që bën lajmin e rremë për fatin e babait të tij, flet edhe për hapjen e arkivave

Kosovë
Raportimi për COVID-19, përdorimi dhe citimi burimeve origjinale

Raportimi për COVID-19, përdorimi dhe citimi burimeve origjinale

Muhamet Hajrullahu