LAJMI I FUNDIT:

Rusia vazhdon me dezinformim, historia e rreme e vdekjes së mbretit Charles III u përhap nga mediat pro-Kremlin

Rusia vazhdon me dezinformim, historia e rreme e vdekjes së mbretit Charles III u përhap nga mediat pro-Kremlin

Lajmi i publikuar sot nga mediat ruse se Mbreti Charles III ka vdekur, krijoi një lloj hutie në fillim, shkruan The Guardian.

Në fillim askush nuk kishte kohë të kontrolloj nëse ishte i vërtetë apo të merret me detajet, por në fund u konstatua se burimin e kishte nga mediat ruse që merren ekskluzivisht me dezinformim, transmeton Telegrafi.

Thashethemi është shpërndarë madje edhe në kanalin Vedomosti të Telegramit, që dikur konsiderohej si gazetë e respektuar në Rusi.


Madje shfaqet fotografia e Charles në një ceremoni i veshur me rroba ushtarake, dhe me mbishkrimin: “Mbreti Charles III ka vdekur”.

Ky lajm u përhap nëpër ueb-faqet dhe televizionet ruse, përfshirë Readovka, kanal pro-Kremlin në Telegram që ka mbi 2.3 abonues.

Në anën tjetër nuk kishte ndonjë njoftim nga BBC apo deklaratë publike nga pallati mbretëror.

Por Readovka kishte një dokument me prejardhje të panjohur që ishte postuar përkrah fotografisë së Mbretit.

“Mbreti ka ndërruar jetë papritmas dje në mbrëmje”, thuhej në lajmin e postuar sot dhe nuk kishte ndonjë informacion shtesë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pesë arsye pse Kamala Harris mund të jetë

Pesë arsye pse Kamala Harris mund të jetë "makthi më i keq" i Donald Trump

Amerika
Çfarë mund të nënkuptojë vendimi i Bidenit për pjesën tjetër të botës?

Çfarë mund të nënkuptojë vendimi i Bidenit për pjesën tjetër të botës?

Amerika
Çfarë ndodh tani që Joe Biden është larguar nga gara për president të SHBA-së?

Çfarë ndodh tani që Joe Biden është larguar nga gara për president të SHBA-së?

Amerika
Grupi republikan anti-Trump publikon video në mbështetje të Kamala Harris

Grupi republikan anti-Trump publikon video në mbështetje të Kamala Harris

Amerika
Goditje “simbolike” ndaj Orbanit, BE-ja zhvendos takimin e ministrave nga Budapesti në Bruksel

Goditje “simbolike” ndaj Orbanit, BE-ja zhvendos takimin e ministrave nga Budapesti në Bruksel

Evropa
Kush është Kamala Harris dhe a do të bëhet ajo gruaja e parë presidente e SHBA-së?

Kush është Kamala Harris dhe a do të bëhet ajo gruaja e parë presidente e SHBA-së?

Botë
Kalo në kategori