LAJMI I FUNDIT:

Top propagandat ruso-serbe gjatë kësaj jave, kundër Kosovës

Top propagandat ruso-serbe gjatë kësaj jave, kundër Kosovës

Java që lamë pas filloi me propagandën e Radivoje Mladenoviq nga Instituti për Gjuhën Serbe “SANU”, i cili deklaroi rrejshëm që Kosova po tenton “të ndërrojë identitetin e komunitetit goran”.

I heshtur nuk qëndroi as Informer-i serb, i cili edhe kësaj radhe ishte në shërbim të dezinformatave ruse, këtë radhë duke pretenduar rrejshëm se gjoja “Ukraina ndohdet në prag të luftës civile.” Këtë shkrim, Informer-i serb e mori në gazetën “Asia Times”, e të cilit ia ndërruan titullin.

Në anën tjetër, kryeministrja serbe, Ana Brnabiq shkoi aq larg sa nuk la pa dezinformuar as lidhur me Rezolutën e Parlamentit Evropian për zgjedhjet në Serbi.

Brnabiq me dezinformatë për Kosovën tentoi të bishtnojë duke u munduar t’i jap  kahje tjetër Rezulutës që i dënoi parregullsitë e manipulimeve me vota në zgjedhjet e 17 dhjetorit në Serbi.

“Rezoluta e PE vazhdon presionin ndaj Serbisë, nuk ka të bëjë fare me zgjedhjet. Rezoluta është një formë presioni dhe një formë ndëshkimi për dy gjëra themelore, e para është se, siç thonë ata, po cenojmë kushtetutshmërinë e të ashtuquajturës Kosova dhe për çfarë ankohet Parlamenti Evropian dhe pse Aleksandar Vuçiq insistoi dhe vendosi që Serbia të votojë kundër të ashtuquajturit anëtarësim të Kosovës në Këshillin e Evropës, gjë që u kritikua edhe në rezolutën e Parlamentit Evropian në tetor 2023”, pretendonte ajo në një intervistë për TV Pink.

“Shok në Evropë, NATO po ndahet?! Rusia bëri një njoftim urgjent, një lajm i papritur tronditi kontinentin”, ishte artikulli i radhës me përmbajtje dezinformative për Aleancën Veriatlantike të NATO-s i publikuar të hënën në gazetën serbe “Informer”, deklaratë e cila u dha nga zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov.

Propaganda ruso-serbe e shfrytëzoi edhe rregulloren e re të BQK-së, e cila njeh si valutë të vetme euron.

Ishte ambasadori rus në Serbi, Borcan Harchenko, i cili vazhdoi narrativen ruse në një intervistë të dhënë për “Sputnik Srbija”, ku propagandoi për ndalimin e dinarit serb në Kosovë duke e lidhur me “spastrimin etnik” të serbëve.

“Po ndalojnë dinarin për të dëbuar popullin serb. Ne shohim se kujtesa e serbëve po fshihet deri në çështjet financiare. Situata është jashtëzakonisht e dhimbshme. Janë marrë masa për dëbimin e popullit serb dhe vendosjen e shqiptarëve. Ndalimi i dinarit është një nga masat më të këqija në lidhje me sistemin financiar në pjesën veriore të Kosovës. Kjo është edhe ndihma e Beogradit, pa të cilën serbët atje poshtë nuk mund të jetojnë. Nëse flasim për monedhën që ka të drejtë të jetë atje, pjesa veriore e Kosovës është e Serbisë, se prandaj dinari serb ka të drejtë të ekzistojë”, ka thënë ai.

Java që lamë pas u mbyll me propagandën e presidentit rus, Vladimir Putin, i cili kulmin kur tha se gjoja “Ukraina e nisi luftën”. Ai propagandoi në intervistën me gazetarin amerikan, Tucker Carlson, ku pretendoi se gjoja “Lufta nuk filloi nga Rusia, por nga Ukraina në vitin 2014 dhe Kremlini po përpiqet t’i japë fund luftës që nga 24 shkurti 2022. [Autoritetet ukrainase] nisën një luftë në Donbass në vitin 2014. E gjithë kjo në sfondin e hapjes së dyerve të NATO-s në Ukrainë, raporton TheGeopost.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestimi i kryeshefit të KRU

Arrestimi i kryeshefit të KRU "Gjakova", për çka po kërkohej Krasniqi nga INTERPOL-i

Drejtësi
Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Prishtina
Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Lajme
“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

Elfije Boletini
Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Lajme
Osmani e Lajçaku takohen në Forumin e Antalias, diskutojnë për zgjedhjet në veri

Osmani e Lajçaku takohen në Forumin e Antalias, diskutojnë për zgjedhjet në veri

Lajme
Kalo në kategori