Më 1 korrik të vitit 1961, në Norfolk, lindi Diana Frances Spencer, e cila më pas u bë gruaja e trashëgimtarit të mbretërisë britanike.

Ajo u bë si njëra ndër femrat më të njohura në botë, që edhe tani ka zemrat e mijëra njerëzve.

Krejt kjo, për shkak të sharmit, karizma, stilit të veçantë dhe zemrës së madhe dhe plot dashuri që ajo pati.

Bright Side ka vendosur që të sjellë disa fotografi të vjetra të princeshës Diana, të shpërndara nga figura të njohura.

1. Rita Wilson dhe Tom Hanks

2. Cindy Crawford

View this post on Instagram

Remembering this inspiring woman today. This photo was taken at Kensington Palace. Princess Diana had somehow got the number to my office and called herself to ask for me. My assistant was in shock! We finally connected and she asked if the next time I was in London I would come by for tea — I think Prince William was just starting to notice models and she thought it would be a cute surprise for him and Prince Harry. I was nervous and didn't know what to wear, but remember as soon as she came into the room and we started talking, it was like talking to a girlfriend. She was a class act and showed us all what a modern day princess should be. Rest In Peace #PrincessDiana. #TBT

A post shared by Cindy Crawford (@cindycrawford) on Aug 31, 2017 at 7:09am PDT

3. Elton John

4. Mother Teresa

5. Bonus: Princess Diana and Freddie Mercury

/Telegrafi/