Për fat të keq, lëndimet janë pjesë e lojës për shumë lojtarë, nga ato muskulore deri te thyerjet.

Lëndimet zgjatin me javë, ndërsa ato që janë më të vështira janë lëndimet e ligamenteve të gjurit që njihen si (ACL).

ACL luan një rol jetik në ruajtjen e stabilitetit në gju dhe si pasojë, kur ajo është shpërthyer apo edhe shqyer, lëvizja në gju është e kufizuar rëndë.

Në vitet e shkuara, dëmtime e ACL ka mundur t’ju kushtojë edhe me karrierë lojtarëve, por tani fatmirësisht në sajë të përparimeve të bëra në shkencën mjekësore, shumë futbollistët këto ditë kthehen edhe më shpejtë se koha e paraparë.

Më poshtë janë nëntë lojtarë që janë kthyer edhe më të mirë se që kanë qenë pas lëndimeve. /Telegrafi/

Radamel Falcao

lendim-1

Alan Shearer

lendim-2

Alessandro Del Piero

lendim-3

Ruud van Nistelrooy

lendim-4

Roberto Baggio

lendim-5

Roy Keane

lendim-6

Xavi

lendim-7

Francesco Totti

lendim-8

Robert Pires

lendim-9