LAJMI I FUNDIT:

Xavi Torres dënohet me 10 muaj burg dhe 22 muaj mos ushtrim të aktivitetit si futbollist pas trukimit të ndeshjes në La Liga

Xavi Torres dënohet me 10 muaj burg dhe 22 muaj mos ushtrim të aktivitetit si futbollist pas trukimit të ndeshjes në La Liga

Mesfushori i Lugos, Xavi Torres është dënuar me 10 muaj burg dhe 22 muaj skualifikim për ushtrimin e aktivitetit si futbollist profesionist për ‘çështjen Osasuna’, dënimi i parë për korrupsionin sportiv i dhënë në Spanjë për trukim ndeshjesh.

Gjykata e Lartë uli dënimin me burg për lojtarin nga një vit në dhjetë muaj dhe skualifikimin nga dy vjet në 22 muaj. Përveç kësaj, ai e dënoi atë me një gjobë prej 400 mijë eurosh dhe një të njëmbëdhjetën e kostove të procesit.

Futbollisti nga Alicante u transferua nga Lugo në shtator të vitit 2020 dhe tashmë ishte në pritje të apelimeve për dënimin që e dënoi me dy vjet skualifikim për trukim ndeshjesh në vitin 2014.

Drejtorët e klubit zbulohet se kanë nxitur lojtarin e atëhershëm të Betisit, Torres dhe shokun e tij të skuadrës Antonio Amaya, në mënyrë që të mundin Real Valladolid në ndeshjen e 37-të të sezonit. Osasuna ishte në një betejë për rënie dhe duhej të humbiste Valladolid në mënyrë që të ndihmonte kauzën e tyre.

Reklama

Torres iu bashkua skuadrës galiciane pasi kishte luajtur 230 ndeshje në futbollin profesionist spanjoll (156 në La Liga) me fanellat e Barcelonës, ku luajti me ekipin e parë në sezonin 2008/09, Mlaga, Levante, Getafe, Real Betis, Gijon dhe Elche.

Sukseset e tij përfshijnë fitimin e La Ligës  me Barcelonën në vitin 2009 dhe një promovim me Real Betisin në La Liga në sezonin 2014/15.

Ai gjithashtu luajti për Perth Glory në Australi dhe për Al-Arabi në Kuvajt, i cili ishte klubi i tij i fundit përpara se të bashkohej me Lugo.

Në skuadrën galike, në të cilën është titullar dhe kapiten i padiskutueshëm, ai po përballet me sezonin e tretë dhe është skuadra që ka luajtur më shumë (90 ndeshje) në karrierën e tij. Më 17 qershor ai rinovoi për dy sezone me Lugon. , deri në vitin 2024.

Reklama

Klubi galician ka lëshuar një deklaratë ku tregon mbështetjen për lojtarin. /Telegrafi/