Will Smith duket se po planifikon rikthimin e tij në aktrim gati gjashtë muaj pasi goditi në skenë komedianin Chris Rock në skenën çmimeve të akademisë “Oscars”.

Reklama

Sipas Deadline, 53-vjeçari pritet të luajë në debutimin e regjisorit Sharmeen Obaid-Chinoy, “Brilliance”, me Paramount Pictures.

I përshkruar si ‘projekti i pasionit’ i Smith, ai do të realizojë gjithashtu projektin me bashkëpunëtorin e tij prej shumë kohësh, regjisorin Akiva Goldsman, i cili shkroi skenarin.

Goldsman është pas një numri të roleve me protagonist Smith, si: I, Robot (2004), I Am Legend (2007) dhe Hancock (2008).

Pavarësisht se do të ishte një rikthim i mundshëm në karrierë, një burim i tha Deadline se Smith ‘nuk është angazhuar’ për të luajtur në film deri më tani.

Reklama
Reklama

Skenari i Goldsman u përshtat nga romani me të njëjtin emër nga autori Marcus Sakey, i cili gjithashtu renditet si një nga producentët e filmit.

Ai përqendrohet në një përqind të popullsisë njerëzore që, që nga viti 1980, ka lindur me aftësi të jashtëzakonshme.

Shpresa është që Smith të portretizojë protagonistin e filmit, agjentin federal Nick Cooper, shkruan DailyMail.

Smith do të prodhojë Brilliance përmes kompanisë së tij Westbrook Studios së bashku me bashkëpresidentin Jon Mone dhe producentin Ryan Shimazaki.

Sa për Goldsman, regjisori i mirënjohur do të bashkëpunojë me producentin Greg Lessans përmes Weed Road Pictures, si dhe Shane Salerno të “The Story Factory” dhe James Lassiter të “Overbrook Entertainment”.

Reklama

Regjisori Obaid-Chinoy ka grumbulluar një rezyme mbresëlënëse të punës televizive dhe filmave të shkurtër, duke përfshirë filmat e shkurtër, fitues të çmimit Oscar, “Saving Face” dhe “A Girl in the River: The Price of Forgiveness”.

Reklama

Megjithëse ky mund të jetë rikthimi i Smithit në aktrim, ylli tashmë ka realizuar projektin e tij të parë që kur bëri bujë në “Oscars” këtë vit.

Ai u kap në xhirimet e dokumentarëve të ardhshëm të National Geographic dhe Disney+, “Welcome To Earth”, në Ekuador në fillim të këtij muaji.

Aktori udhëtoi gjithashtu në Indi në prill dhe u pa në Zanzibar të Tanzanisë në maj me gruan e tij Jada Pinkett, ku ata punuan në projekte në Spitalin e Qarkut në Bagamoyo.

Reklama

U raportua se filmi Apple TV+ i Smith, “Emancipation”, i cili përfundoi xhirimet në fund të vitit 2021, do të dalë në fillim të dhjetorit.

Pas shuplakës famëkeqe të Smith në natën e “Oscars”, Variety fillimisht raportoi se Apple kishte vendosur të shtynte publikimin e filmit deri në vitin 2023.

Reklama

Smith ka bërë një kthim të ngadaltë në Hollywood që kur goditi Chris Rock në mars të këtij viti.

Edhe pse ai i kërkoi falje akademisë dhe kolegëve të tij të nominuar gjatë fjalimit të tij, ai nuk i kërkoi falje publike ndaj Rock deri në një moment tjetër.

Para se akademia të vendoste se çfarë dënimi duhet të vendoste për incidentin, Will dha dorëheqjen nga organizata.

Reklama

Edhe pse largimi i tij nënkuptonte se ai nuk mund të votonte më për Oscars, ai në atë moment ishte ende në gjendje të merrte pjesë në shfaqje.

Megjithatë akademia që atëherë ka vendosur një ndalim 10-vjeçar për pjesëmarrjen e tij në ceremoni, megjithëse ai ende mund të nominohet për të fituar një çmim “Oscar”. /Telegrafi/

Reklama