LAJMI I FUNDIT:

Wagner Group ‘duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim’

Wagner Group ‘duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim’

Grupi mercenar rus, Wagner i është drejtuar Twitter dhe Facebook për të rekrutuar mjekë, operatorë drone dhe psikologë, sugjeron një raport.

Reklama

Sipas hulumtimit të kryer nga kompania e teknologjisë në Mbretërinë e Bashkuar, Logically, reklamat për vende pune me sa duket brenda organizatës paraushtarake kanë mbledhur afro 120 mijë shikime në të dy platformat e mediave sociale gjatë 10 muajve.

Rreth 60 postime në shumë gjuhë, duke përfshirë frëngjisht, vietnamezisht dhe spanjisht, përmbanin detaje të pozicioneve që supozohej se ishin të disponueshme me Wagner.

Pagat mujore prej 240 mijë rubla (2,538 funte) së bashku me përfitimet duke përfshirë kujdesin shëndetësor u shpallën gjithashtu, raporton Politico.

Gazeta tha se studiuesit nuk mund t’i atribuonin mesazhet Wagner-it “me siguri të plotë”, por postimet “mbartin gjurmët e milicisë dhe mbështetësve të saj”. Është gjithashtu e paqartë nëse fushatat kanë pasur ndonjë sukses, tha ai.

Një analizë e veçantë nga një zyrtar perëndimor konfirmoi se të paktën dy numra telefoni të përfshirë në postimet e mediave sociale mund të lidhen me Grupin Wagner ose shërbimin e inteligjencës ruse. /Telegrafi/