LAJMI I FUNDIT:

Votimi për heqjen e homologimit, finalizimi i manualit për mbajtjen e dasmave dhe fillimi i hartimit të pakos së re financiare për rimëkëmbjen ekonomike – top ngjarjet e javës

Votimi për heqjen e homologimit, finalizimi i manualit për mbajtjen e dasmave dhe fillimi i hartimit të pakos së re financiare për rimëkëmbjen ekonomike – top ngjarjet e javës

Miratimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete, finalizimi i manualit për mbajtjen e dasmave gjatë pandemisë COVID-19, fillimi i hartimit të pakos së re ekonomike dhe përfitimi i Kosovës nga gazi amerikan, ishin ngjarjet kryesore që e karakterizuan këtë javë në ekonomi.

Reklama

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 70 vota për gjatë ditës së enjte kanë votuar në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Automjete, që parasheh heqjen e homologimit.

Në hyrje të seancës, ushtruesja e detyrës së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila tha se që nga viti 2009 ka pasur padrejtësi dhe se ka qenë në kundërshtim me rregullat e tregut të lirë, shkruan Telegrafi.

“Në këtë legjislaturë kemi marr iniciativë për të korrigjuar një padrejtësi e cila në Kosovë vijon që nga viti 2009. Është vlerësuar që ky autorizim i ka siguruar ekskluzivitetin në kundërshti me rregullat e tregut të lirë. Ka pasur vërejtje dhe reagim nga Bashkimin Evropian dhe natyrisht shkelje të të drejtave të konsumatorëve për faktin se kanë qenë të udhëzuar të kryejnë shërbime vetëm te një operator”, është shprehur Kusari-Lila.

Miratohet në parim heqja e homologimit të automjeteve
Lexo po ashtu Miratohet në parim heqja e homologimit të automjeteve

Me këtë vendim i është hapur rruga largimit të homologimit si detyrim për veturat që importohen nga vendet e Bashkimi Evropian, Zvicra dhe Norvegjia.

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës, Hysen Sogojeva ka konfirmuar se është miratuar manuali që lejon mbajtjen e dasmave gjatë masave të pandemisë COVID-19.

Sipas tij, brenda sallave të dasmave nuk mund të qëndrojnë më shume 200 persona.

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00
Lexo po ashtu Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se është në proces të hartimit të pakos së re të rimëkëmbjes ekonomike, për çka edhe ka ftuar bizneset për bashkëpunim të ngushtë.

“Ne si ministri me shumë vëmendje jemi duke i analizuar sektorët të cilët janë prekur nga pandemia COVID19, ashtu që përkrahja efektivisht të ndikojë në rritjen e bizneseve, e rrjedhimisht edhe në hapjen e vendeve të reja të punës, rritjen e eksportit e zhvillimin ekonomik”, ka njoftuar ministri Hekuran Murati.

Ministria e Financave po dizajnon pakon e re të rimëkëmbjes ekonomike, ftohen bizneset për bashkëpunim
Lexo po ashtu Ministria e Financave po dizajnon pakon e re të rimëkëmbjes ekonomike, ftohen bizneset për bashkëpunim

Po ashtu, MFPT njofton se ka përfunduar procesi i shqyrtimit të aplikacioneve të tatimpaguesve për subvencionimin e pagave dhe qirasë si dhe është bërë ekzekutimi i mjeteve për tatimpaguesit të cilët kanë plotësuar kriteret e vendosura nga vendimi i Qeverisë së Kosovës.

Nga këto subvencione kanë përfituar 24,826 tatimpagues, ku 23,153 prej tyre kanë përfituar nga subvencionet për paga dhe 1,673 kanë përfituar nga subvencionet për qira.

Ekzekutohen pagesat për 24,826 përfituesit e subvencioneve të pagave dhe qirave
Lexo po ashtu Ekzekutohen pagesat për 24,826 përfituesit e subvencioneve të pagave dhe qirave

Gjatë kësaj jave, Kosova është duke negociuar një marrëveshje ndërkombëtare në fushën e industrisë së energjetikës.

Komisioni Evropian ka nadarë 166.7 milionë euro për ndërtimin e terminalit LNG në Alexandroupolis të Greqisë, i cili është vendosur të përdorë gazin amerikan.

Sistemi i Pavarur i Gazit Natyror (INGS) ka planifikuar të zhvillojë një terminal LNG lundrues afërsisht 17.6 km në jug-perëndim të Alexandroupolis. Projekti është duke u zhvilluar nga Gastrade.

Projekti INGS pritet të përmirësojë sigurinë e energjisë rajoni dhe të promovojë zhvillimin e një qendre konkurruese rajonale të tregtimit të gazit.

Kosova pritet të përfitojë nga marrëveshja për gazin amerikan
Lexo po ashtu Kosova pritet të përfitojë nga marrëveshja për gazin amerikan

Ndërsa, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka deklaruar të martën se Qeveria Kurti nuk do të largohet asnjëherë nga çështja e reciprocitetit tregtar me Serbinë, për shkak të parimit të barazisë për fqinjësi të mirë.

Këto komente Hajdari i kishte bërë në Komisionin parlamentar për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti gjatë raportimit të planit për vitin 2021 të ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë.

Hajdari: Nuk do të largohemi nga parimi i reciprocitetit tregtar me Serbinë
Lexo po ashtu Hajdari: Nuk do të largohemi nga parimi i reciprocitetit tregtar me Serbinë

Para anëtarëve të komisionit, ajo tha se së pari duhet të ngritën kapacitetet infrastrukturore për zbatimin e reciprocitetit.

“Është mirë t’i ndajmë çështjet bilaterale me çështjet multilaterale. Unë asnjëherë nuk kam thënë që nuk do të zbatojmë reciprocitetin. Reciprociteti është parim bazë, i barazisë dhe fqinjësisë të mirë dhe është një për një, si e di unë, që do të thotë qasja e njëjtë nga shteti fqinj, do të jetë edhe qasja jonë, është parim i barazisë. Dhe, ne asnjëherë si qeverisje Kurti, nuk do të largohemi nga parimi i reciprocitetit. Sa i përket Serbisë, është çështje më e ndjeshme, është çështje politike dhe bashkë me kryeministrin do ta zgjidhim zbatimin e masave të reciprocitetit me qasje konstruktive nga qeverisja Kurti, ku së pari jemi për të ngritur kapacitetet infrastrukturore për zbatimin e reciprocitetit”, ishte shprehur Hajdari. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Mustafa i PDK-së i reagon Muratit: 29,509 persona që nuk po figurojnë si të papunësuar, e as si të punësuar i janë bashkëngjitur karvanit të migrimit

Mustafa i PDK-së i reagon Muratit: 29,509 persona që nuk po figurojnë si të papunësuar, e as si të punësuar i janë bashkëngjitur karvanit të migrimit

Ekonomi
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

Korporata Rugove

"Nuk ka ndodhur asnjëherë në historinë e shtetit”, Murati: Për 30 muaj, mbi 32 mijë të rinj që kanë filluar punë në Kosovë

Ekonomi
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Kalo në kategori