LAJMI I FUNDIT:

Vjedhja e organizuar tatimore në Kosovë: Të varfrit i “bënë” pronarë të kompanive! (Video)

Vjedhja e organizuar tatimore në Kosovë: Të varfrit i “bënë” pronarë të kompanive! (Video)

Hetimi i njësisë hetimore të Administratës Tatimore të Kosovës kishte zbuluar se kompanitë fiktive të krijuara për shmangie nga tatimi të mbi 200 kompanive në Kosovë, ishin vënë në pronësi të personave që jetonin në varfëri të skajshme. Njëri prej tyre është edhe Mahmut Gashi, i cili megjithëse se vuan nga një sëmundje e rëndë dhe jeton në një barakë, pa dijeninë e tij ishte bërë pronar i një kompanie që bënte transfere milionëshe.

Reklama

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ shfaqi pjesën e parë të hulumtimit trilogji të skemës së organizuar për vjedhje apo shmangie nga tatimi duke shfrytëzuar kompani fantome.

Gashi thotë se një person i quajtur Mark i kishte kërkuar nënshkrimet e tij nëpër dokumente që ai nuk dinte t’i lexonte, në këmbim të shumave të vogla të parave që ai mendonte se janë ndihma sociale.

“Unë nuk e kam ditë çfarë po nënshkruj; unë kam mendu se janë prej shteti dhe po nënshkruj për paret qe p’i marr. Ai thojke qeshtu është rregulli, sdi me lexu mirë”, thotë Gashi.

Mahmut Gashi ishte regjistruar si pronar i kompanisë ‘Yllka.com’, njëra nga kompanitë e shfrytëzuar për këtë krim të organizuar.

Emisionin e plotë ‘Jeta në Kosovë’, mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm. /kallxo.com/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Korporata Rugove
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Bau Market
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Ekonomi
Kalo në kategori